Greqia nuk gjen qetësi, mbi gjysma e tërmeteve sot në botë regjistrohen në vendin fqinj
Transmetuar më 12-03-2021, 18:10

Greqia nuk po gjen qetësi pas tërmetit, 6.3, që u regjistrua pak ditë më parë në vendin fqinj.

Sipas pamjeve dhe matjeve satelitore specialistët deklarojnë se nga tërmeti i fuqishëm që goditi Thessalinë para katër ditësh terreni është deformuar dhe në shumë vende ka pësuar rrëshqitje deri në 39 cm.

Banorët e zonës së Zarkos dëshmojnë se në shumë prej tokave të tyre bujqësore janë hapur vrima të mëdha, nga te cilat ka edhe rrjedhje uji, fenomen që sipas sizmiologëve ndodh shpesh gjatë tërmeteve të fuqishme.

Pas tërmetit të fortë, një sërë tërmetesh të tjerë me magnitudë më të ulët kanë goditur ditën e sotme Greqinë.

Mbi gjysma e tërmeteve që janë regjistruar në të gjithë botën, mbi gjysma e tyre janë shënuar në vendin fqinj.

Tërmeti me Magnitudë  5.6, që u regjistrua rreth mesditës, ka shkaktuar lëkundjet më të forta, që janë ndjerë dhe në vendin tonë. Ky tërmet sipas të dhënave të fundit të EMSC ka pasur si epiqendër Larisën, me një thellësi vetëm 7 km, duke e bërë atë më të fortë./a.m/NOA.al