Ylli Baka, nga sot “Mjeshtër i Madh” (Foto)
Transmetuar më 22-01-2021, 19:18

Këngëtari i mirënjohur Ylli Baka merr Titullin e lartë “Mjeshtër i Madh”.

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i akordoi sot titullin këngëtarin dhe ndau një mesazh, duke vlerësuar kontributin e dhënë në prezantimin e këngës popullore të Jugut, brenda e jashtë vendit, si dhe për mbrojtjen e promovimin e trashëgimisë kulturore shqiptare.

Postimi i Presidentit Meta:

Ylli Baka nuk ka nevojë për shumë prezantim sepse të rrallë janë shqiptarët, që të mos kenë dëgjuar dhe kënduar të paktën një prej këngëve të tij.

Shumë i dashur dhe i vlerësuar për zërin magjik dhe interpretimin karakteristik, ai tashmë i ka fituar me meritë zemrat dhe duartrokitjet e ngrohta të publikut, duke u bërë me repertorin e tij, pjesë e pandashme e gëzimeve në familjet shqiptare.

Për kontributin e dhënë në prezantimin e këngës popullore të Jugut, brenda e jashtë vendit, si dhe për mbrojtjen e promovimin e trashëgimisë kulturore shqiptare, kisha sot kënaqësinë të vlerësoja edhe në emrin tuaj, Ylli Bakën, me Titullin e lartë “Mjeshtër i Madh”.

/a.m/NOA.al