Kriza e migrantëve në Europë, grupet e kërkimit gjejnë unazat e martesës së një çifti
Transmetuar më 25-11-2020, 17:50

Kur një ekip i shpëtimit të migrantëve gjeti dy unaza martese në një çantë shpine që notonte në Mesdhe, ata kishin frikë se pronarët kishin vdekur.

E mbuluar nga krijesa të imëta deti, çanta ishte në një anije gjysmë të fundosur që ishte përmbysur javë më parë, duke vrarë pesë njerëz.

Por ata ndanë imazhe të sendeve me punëtorët e ndihmës në Itali, të cilët filluan të pyesnin përreth.

Për habinë e tyre, ata gjetën pronarët, një çift të ri nga Algjeria.

Tani çifti, emrat e të cilëve Ahmed dhe Doudou janë shkruar në unaza, do të ribashkohen me pasuritë që menduan se kishin humbur përgjithmonë.

"Kur ndava foton, kurrë nuk mendova se do të gjeja personin të cilit i përkiste çanta," i tha BBC-së Ahmad Al Rousan, një ndërmjetës kulturor për bamirësinë mjekësore MSF në Itali.

Çifti, që mendohej të ishte në fillim të 20-ave, kishin jetuar në Libi, por u ndie i detyruar të bënte udhëtimin e rrezikshëm për në Evropë, pasi vendi bëhej gjithnjë e më i rrezikshëm. /k.k/noa.al/