Sot shifër rekord e viktimave prej pandemisë, vjen “leksioni” i Braçes: Si duhet vepruar
Transmetuar më 23-11-2020, 20:31

Sot u shënua numri më i lartë i viktimave nga Covid-19, në vendin tonë.

Kanë qenë të shumta reagimet nga aktorë politikë e socialë, të cilët bëjnë apel për kujdes maksimal.

Ka reaguar edhe zv.kryeministri Erion Braçe, i cili me anë të një shënimi në rrjete sociale, apelon për kufizim të takimeve të panevojshme.

Ai thotë se mosha më e prekur është 65-74 vjeç, ndaj dhe ne të rinjtë duhet që të mendojmë për ta dhe të mos ua marrim jetën pa e merituar.

Sipas numrit dy të qeverisë, secili duhet të bëj të tijën:

“Të mbroj veten duke kufizuar takimet, pezencën në kafe, klube dhe restorante, qendra tregtare, pazare etj”, – thotë Braçe.

“Kështu mbron edhe familjen, prindërit, fëmijët”, – u shpreh ai, në sugjerimet sesi duhet vepruar në këtë periudhë të vështirë.

Postimi i plotë i Braçes

ME RENDE E ME VESHTIRE SE SOT,

NUK KA QENE ASNJEHERE NE 9 MUAJ!

A DO REAGOJME APO

DO I LESHOHEMI SEMUNDJES?

Gjithcka e kishim dhe e kemi ende

NE ne dore;

E di qe eshte e veshtire keshtu,

por DUHEN KUFIZUAR PATJETER

TAKIMET JASHTE SHTEPIE!

Vec punes me masat e njohura te sigurise-Maske, Distance, Higjene, cdo gje tjeter duhet kufizuar;

Kemi refuzuar mbylljen,

cfare skemi thene kunder saj,

po i rezistojme nje mbylljeje te re tani,

ama vete, secili prej nesh,

duhet te bej te tijen:

TE MBROJ VETEN DUKE KUFIZUAR TAKIMET, PREZENCEN NE KAFE, KLUBE, RESTORANTE,

QENDRA TREGETARE, PAZARE ETJ;

Keshtu mbron edhe familjen, prinderit, femijet,

te afermit!

Shihini numrat;

Mosha me e prekur tani eshte

65-74 vjec!

Prej nesh qe duhet te kujdesemi per ta,

prej nesh qe hyme e rrime me ore kudo

e percjellim infeksionin ne shtepi, tek ta!

PO UA MBYLLIM JETEN PA E MERITUAR ASPAK KETE QE PO U BEJME ME HARRESEN NDAJ TYRE,

ME PAPERGJEGJSHMERINE TONE QE GODET ME TE PAMBROJTURIT!

A e mban dot kete barre kaq te rende per gjithe jeten?;

E kishim ne dore ti shpetonim por i vrame per nje kafemuhabet tek klubi i lagjes!/a.m/NOA.al