Shtohen tensionet/ Turqia merr ishullin e Greqisë, ngrihet xhamia
Transmetuar më 28-10-2020, 10:25

Tensionet mes Greqisë dhe Turqisë vijojnë të jenë të nxehta.

Së fundmi mediat greke kanë raportuar sipas tyre, provokimin e radhës nga pala turke.

Turqia ka ndërhyrë në Google Maps për të caktuar ishullin grek të Amorgos si turk, i cili, sipas “Google Maps”, ka gjithashtu një xhami.

Sipas asaj që raportoi Open TV, Turqia i dha ishullit emrin “Turk Adasi” që në greqisht do të thotë “ishull turk”.

/S.H /NOA.al