Transmetuar më 19-10-2020, 13:52

TikTok po ndalon të gjitha llogaritë që ndajnë përmbajtje në lidhje me teorinë e konspiracionit QAnon, duke forcuar politikën e saj të mëparshme mbi lëvizjen e ekstremit të djathtë.

Veprimi ngurtëson zbatimin e mëparshëm të aplikacionit për ndarjen e videos kundër QAnon që synonte hashtagë specifikë në aplikacion që mbështetësit e QAnon kanë përdorur për të përhapur teori të pabazuara. Tani, përdoruesve që ndajnë përmbajtje të lidhur me QAnon në TikTok do t’u fshihen llogaritë nga aplikacioni.

"Përmbajtja dhe llogaritë që promovojnë QAnon shkelin politikën tonë të dezinformimit dhe ne i heqim ato nga platforma jonë," tha një zëdhënës i TikTok në një deklaratë për NPR. "Ne gjithashtu kemi ndërmarrë hapa të rëndësishëm për ta bërë këtë përmbajtje më të vështirë për t’u gjetur në kërkime dhe hashtags duke ridrejtuar termat e lidhur me Udhëzimet tona të Komunitetit."

Veprimi gjithëpërfshirës i TikTok kundër QAnon vjen ashtu si Facebook, Twitter, YouTube dhe gjigantë të tjerë të teknologjisë kanë njoftuar ndalime të përmbajtjes nga teoria e konspiracionit që mbështet Trump. QAnon filloi në tetor 2017 dhe ka grumbulluar një ndjekje të madhe në internet falë kryesisht kompanive të mediave sociale.

"Duhet të ketë njohje të një gjëje që është e mirë dhe domethënëse, edhe nëse është vonuar shumë," tha Angelo Carusone, president i grupit liberal të mbikëqyrjes jofitimprurëse Media Matters për Amerikën. "TikTok po pranon që nga natyra e lëvizjes QAnon, ju nuk mund të shpëtoni thjesht nga komunitetet e tyre, përmbajtja në vetvete është problemi."

"Ne po flasim për qindra miliona shikime video vetëm për një segment të kufizuar të komuniteteve QAnon që ne identifikuam," tha Carusone.

TikTok, i cili ka 100 milion përdorues aktivë mujorë në ShBA, bëri ndalimin e tij të zgjeruar kundër QAnon në heshtje në një deklaratë për Media Matters, ku fitoi pak vëmendje. Një zëdhënës i TikTok konfirmoi politikën për NPR të Shtunën.

Hany Farid, një profesor i shkencave kompjuterike në Berkeley i UC, i cili është anëtar i komitetit të ekspertëve të moderimit të përmbajtjes së jashtme të TikTok, tha se ekziston një tension brenda rrjeteve sociale se si t’i përgjigjeni dezinformatave pa shtuar gjithashtu teoritë themelore.

"Kur e ndaloni, ju i jepni asaj besueshmëri. Ju i kushtoni vëmendje," tha Farid për NPR.

"Por lëvizja u bë mjaft e madhe dhe mjaft e rrezikshme sa njerëzit po shikonin peisazhin dhe duke thënë," Po, kjo është plotësisht jashtë kontrollit ", tha ai. "A ishin ata të ngadaltë për ta bërë atë? Ndoshta. Por platformat kritikohen kur veprojnë shumë shpejt. Kështu që ekziston një dilemë atje."

TikTok përdor një përzierje të inteligjencës artificiale dhe mijëra moderatorëve të përmbajtjes njerëzore në përpjekje për të frenuar përmbajtjen shqetësuese. Aplikacioni në pronësi kineze është më i njohur për sfidat vallëzuese virale dhe shfaqjet komike.

"Prova e kësaj politike do të jetë sa ndikon në krijimin dhe mbirjen e përmbajtjes së re QAnon në TikTok," tha Carusone. "Nëse e dini që videoja juaj do të eliminohet para se të ketë një shans për t’u përhapur, keni më pak të ngjarë të kaloni kohë duke ndotur pishinën e TikTok."

E ardhmja e TikTok në SHBA mbetet e pasigurt. Një gjykatës federal muajin e kaluar ndaloi përkohësisht një përpjekje të administratës Trump për të mbyllur aplikacionin. Por një urdhër i veçantë nga Shtëpia e Bardhë për TikTok për të zhvendosur nga pronari i tij në Pekin ose për të pushuar operacionet mbetet në fuqi, me një afat prej 12 nëntor për TikTok për të gjetur një blerës amerikan ose për të mbyllur operacionet e tij në SHBA.

Zyrtarët e Trump citojnë shqetësimet e sigurisë kombëtare me pronarin e korporatës me bazë në Kinë, ByteDance, por TikTok ka hedhur poshtë përpjekjen si një kryqëzatë për të fituar pikë politike. Kompania thotë se të dhënat e përdoruesve të SHBA-së kontrollohen nga një ekip i udhëhequr nga Amerikanët dhe se qeveria Kineze nuk ka kërkuar kurrë qasje në të dhëna.

/NOA.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd