Transmetuar më 08-09-2020, 19:51

Patriarku Filaret, kreu i një nga kongregacionet më të mëdha ortodokse të Ukrainës, infektoget me Covid-19 dhe është shtruar në spital.

Filaret, 91-vjeç, gjithashtu ka zhvilluar pneumoni, sipas mediave vendase. Diagnoza e Patriarkut u konfirmua të premten në një deklaratë të postuar në Facebook.

“Ne informojmë se gjatë testimit të planifikuar, Patriarku i Shenjtërisë së Tij Filaret i Kievit dhe gjithë Ukrainës doli pozitiv me Covid 19. Tani Shenjtëria e Tij Peshkopi po kalon trajtimin në një spital,” thuhet në deklaratë.

Filaret është një nga udhëheqësit fetarë më të shquar të Ukrainës dhe pretendon të ketë 15 milion ndjekës, mes 42 milion banorëve.

Ai është një figurë e njohur në vend, pasi udhëhoqi një ndarje të kishës ukrainase nga ajo ruse, i cila e bëri atë të shkëputur dhe shkishëruar.

Filarat u përball me herët me një furtunë kritikash nga grupet LGBT në Mars për komentet e tij, duke thënë se përhapja e virusit vdekjeprurës ishte ndëshkim hyjnor për aktivitetin e gjinisë së njëjtë, të cilin e konsideron si mëkat.

Filaret i tha rrjetit kombëtar televiziv ukrainas Channel 4 se epidemia ishte ‘ndëshkimi i Zotit për mëkatet e njerëzve, mëkatësia e njerëzimit. Së pari, dua të them martesën e gjinisë së njëjtë”.

Më 13 prill, një grup ukrainas LGBT + tha se kishte paditur Filaret për komentet e tij, në atë që grupi tha se ishte rasti i parë i tillë në një komb ish-Sovjetik.

Duke iu përgjigjur raporteve rreth një procesi gjyqësor të mundshëm në mars, Patriarkana tha se vërejtjet e Filaret ishin në përputhje me ligjet e Ukrainës.

Në SHBA si dhe një rabin në Izrael kanë pretenduar po ashtu si ai, se virusi është “ndëshkim hyjnor” në përgjigje të të drejtave LGBT.

/NOA.al