Bilanci i 24 orëve të fundit: 9 të vdekur dhe 115 raste të reja pozitive me koronavirus në Kosovë
Transmetuar më 29-08-2020, 15:12

Gjatë 24 orëve të fundit  janë testuar gjithsej 466 persona, të dyshuar me Covid-19. Nga gjurmimi i kontakteve dhe rasteve në terren, sipas të dhënave zyrtare, në Kosovë rezultuan 115 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 9 raste të vdekjeve, të prekur me Covid-19.

Numri total i rasteve pozitive është 13.215 raste nga 50.223 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 508 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 116 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 9.355 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.352.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 41 raste, komuna Prizren 11 raste, komuna Drenas 8 raste, komuna Gjakovë 7 raste, komuna Ferizaj 6 raste, komuna Mitrovicë 6 raste, komuna Fushë Kosovë 4 raste, komuna Gjilan 4 raste, komuna Deçan 3 raste, komuna Suharekë 3 raste, komuna Vushtrri 3 raste, komuna Dragash 2 raste, komuna Junik 2 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Lipjan 2 raste, komuna Pejë 2 raste, komuna Rahovec 2 raste, komuna Shtime 2 raste dhe me nga një rast komunat Han i Elezit, Klinë, Malishevë, Obiliq dhe Podujevë.

/NOA.al