“Ne shqiptarët japim shumë mend!”, reagon ashpër ndaj spitalit miku i ngushtë i mësuesit shkodran që vdiq nga COVID
Transmetuar më 29-07-2020, 19:45

Ai ishte mësues Matematike në Medresenë e Shkodrës, dhe madje, kur ndodhej rëndë, po mblidheshin në dy ditët e fundit të jetës së tij edhe para që të dërgohej për kurim të specializuar në Turqi, mirëpo Gazjon Rusi nuk ia doli dot.

Gazjon Rusi ndërroi jetë dy ditë më parë, si pasojë e koronavirusit.

Prej disa ditësh mësuesi 39 vjeçar, baba i tre vajzave ishte në gjendje të rëndë në spitalin Shefqet Ndroqi, ngjarje që preku opinionin publik.

Atij i duheshin 55 mijë euro që të dërgohej në Turqi për tu trajtuar me aparaturën e quajtur ECMO, e cila fut oksigjen direkt në gjak dhe nxjerr dioksidin e karbonit, madje edhe Elvis Naçi i ishte bashkuar kësaj nisme duke dhuruar 5 mijë euro.

Miku i tij Eris Bushati, thotë se "Gazjoni nuk vdiq se nuk kishte lekë për t’u dërguar në Turqi, por vdiq prej vonesës së dërgimit të kartelës së tij tek spitali turk".

Sipas tij  mësuesi i Medresesë mund të kishte shpëtuar nëse nuk do duhej 3 ditë për të shtypur butonin ‘Send’. "Për çudi Spitali “Shefqet Ndroqi” i Tiranës nuk arrinte të dërgonte një "click" tek adresa e e-mailit të spitalit Turk, për kartelën e Gazjonit, e cila sipas një protokolli “normal” të çdo pacienti, ka të regjistruar çdo veprim që ushtrohet mbi pacientin.

Denoncimi i Eris Bushatit, me një reagim në FB: Humba vellain tim! E humba!

Ky eshte fakti e kismeti i tij. Kjo nuk ndryshon njerez e madje fjalet e teperta e diskutimet se si mund te ishte vepruar ndryshe jane te teperta… e di pse jane te teperta?! Sepse asnje gjykim e fjale e njeriut nuk e sheron dot kete vrime te zeze boshlleku, pabesie, dhimbjeje qe ndjej ne mes te kraharorit. Eshte aq e forte sa me duket se kur ul koken poshte edhe mund t’ia shoh ngjyren. Nuk dua t’i rrjeshtoj kujtimet qe kam me vellain tim per dy arsye :

Jane te MIAT kaq me ka ngelur nga ai.

Nuk ju duhen! Gazjoni ka lene mjaftueshem kujtime e miresi tek cdo kush me te cilin ka pasur te beje, keshtuqe merruni me kujtimet tuaja.

Ne kete vorbull dhimbjeje s’do mend ne menyre mekanike kam “shfletuar rrjetin e Facebookut” duke pare nder te tjera shume artikuj mbi Gazjonin dhe ceshtjen e trishte, shume aludime dhe shume “mend”.

Ne shqiptaret dime te japim shume mend!!!

Do te doja te theksoja disa fakte per t’u patur parasysh kur permendet rasti i tij.

Gazjoni na la se keshtu ishte plani i Allahut

Gazjoni nuk na la sepse familja nuk kishte mundesi financiare per ta Derguar ne Turqi. Per t’u ndalur ketu… hapja e llogarise bankare dhe GoFound, nje nisem fantastike eshte bere per te mbuluar shpenzime te papritura ne Turqi dhe ndihmuar familjen larg qofte ne ate kohe ne rast fatkeqsie, sepse Gazjoni kishte aq shume miq dhe impakt pozitiv sa gatishmeria financiare e mbeshtetesve ka qene ne gatishmeri qe kue u “ngriten peshe” per dergimin e tij ne Turqi ku do mund te perdorte mushkerine artificiale. Gazjoni nuk ngeli ne Shqiperi nga leku!!!!

Epikriza (kartela) e Gazjonit kerkohej nga Spitali i Turqise qe prej 3 netesh perpara se te na linte!! Per cudine e te gjitheve mjeket, apo personat pergjegjes nuk arriten per 4 dite me radhe te “gjenin”, “mblidhnin” informacionin e analizave dhe protokollit te ndjekur me Gazjonin qe nga Spitali i Shkodres deri tek ai i Tiranes. Per cudi Spitali “Shefqet Ndroqi” i Tiranes nuk arrinte te dergonte nje click tek adresa e emailit te spitalit Turk, per kartelen e Gazjonit, e cila sipas nje protokolli “normal” te cdo pacienti, ka te regjistruar cdo veprim qe ushtrohet mbi pacientin. Ne kartele DUHET te shkruhet cdo serum, bombul, tub, analize, gjilpere, ilac… cdo “perkedhelje” (me falni per ironine) e cila eshte aplikuar mbi pacientin. Pra dergesa e kesaj kartele mund te behej me nje klik mbi butonin “Send” tek email-i.

Pyetjet qe me lindin automatikisht jane:

Pse u deshen 3nete dhe nuk u arrit te dergohet ky informacion tek Spitali Turk qe ata te jepnin konfirmimin e dergeses se Gazjonit?

Mos ndoshta kjo kartele nuk ishte plotesuar per cdo veprim mbi pacientin? Kjo na hap pyetje te reja!

Apo mos ndoshta protokolli i veprimeve mbi pacientin kishte caluar, e dergesa e ketyre informacioneve do nxirrte zbuluar mjeket tane? E kjo na con ne te tjera pyetje!

Mos ndoshta duke nxjerre mjeket zbuluar, te cilet jane marioneta te sistemit tone te kulluar shendetsore, do te nxirrte zbuluar sistemin tone udheheqes si rrjedhoje nje kalvar te madh pakenaqesish?

Mos ndoshta shpetimi i Gazjonit, nese do ndodhte mund te kishte ngritur pikepyetje per te tjere te semure?

Mos valle alarmi per gjendjen e tij te renduar mund te ishte dhene me heret para intubimit qe dergesa e tij jashte te ishte bere me heret, sic ndodhi me raste te tjera? Gazjon Rusi ishte 39 vjec pa asnje semundje apo ves shoqerues!!!!!

Mos ndoshta ky status i imi po rrit pakenaqesine e atyre gogoleve qe ferkuan duart kur ai e la kete bote, sepse vdekja e tij do vertetonte dy gjera:

Kaq i paperballueshem eshte virusi sa edhe per njerez me kaq impakt ne shoqeri e kaq miq nuk u dha zgjidhje.

Mjeket pra jane heronj krye heronjsh, cakruar nga kjo qeveri, ndaj peruluni njerez-dele!

Jo! Jo! Jo! Peruljen e kemi vetem per Ate!

Ama ju dhe une qe e na eshte dhene dhe pak kohe ne kete Toke MBANI VESH dhe MOS i SHTRINI doren vdekatareve!

Gazjoni mund te ishte larguar nga ne edhe ne rruge per Turqi mbase, mund te na kishte lene edhe ne Spitalin Turk mbase, nese do kishte mundur ta ndermerrte ate rruge, kete une nuk e di.

Une di qe u deshen 3nete per te shtypur “SEND”.

/NOA.al