Gazetari i njohur pas burgosjes për lajme të rreme, vdes nga Covid-19
Transmetuar më 14-07-2020, 12:02

Frika rritet për përhapjen e pandemisë në burgje pasi Mohamed Monir u sëmur në paraburgim.

Monir u arrestua dhe u dërgua në burgun Tora të Kajros muajin e kaluar pasi u shfaq në TV Al-Jazeera, një kanal në pronësi të Katarit, i ndaluar nga qeveria e Egjiptit.

Gazetari i njohur egjiptian që ishte burgosur me akuzën e transmetimit të lajmeve të rreme ka vdekur nga Covid-19, duke ngritur frikën se pandemia mund të përhapet në burgjet e mbushura me njerëz të Egjiptit.

Mohamed Monir, 65 vjeç, e mori  Covid-19 në paraburgim dhe u la i lirë pasi u sëmur në paraburgim, sipas grupit të të drejtave të Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve. Ai vdiq në një dhomë izolimi në një spital në Kajro", raporton NOA.al.

Edhe ndalimet mes të pandemisë Covid-19 mund të nënkuptojnë një dënim me vdekje, tha grupi në një deklaratë të hënën.

Diaa Rashëan, kreu i Sindikatës së Gazetarëve Egjiptian, konfirmoi vdekjen e Monir në një postim në Facebook, duke thënë se ata ishin në kontakt gjatë momenteve të tij të fundit në spital.

/NOA.al

Loading...