Transmetuar më 11-07-2020, 00:46

Në Maqedoninë e Veriut të premten janë regjistruar 6 të vdekur dhe 205 të infektuar nga koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19. Njoftimi është bërë nga Ministria e Shëndetësisë.

Sipas të dhënave të 24 orëve të fundit, 5 viktima janë nga Shkupi dhe 1 nga Gostivari dhe të gjithë janë të moshës mes 62 dhe 80 vjeç. Me këto shifra, numri i përgjithshëm i viktimave ka arritur në 368.

Sa i përket të infektuarve, numri më i madh është në Shkup, 63 raste, në Sveti Nikollë 29 dhe në Gostivar 23. Numër më i vogël është regjistruar në 15 qytete tjera.

Maqedonia e Veriut të premten ka regjistruar 336 persona të shëruar, shifër kjo më e larta sa i përket të shëruarve brenda një dite.

Prej tyre; në Shkup 113 persona, në Strugë 52 Tetovë 40, ndërsa në qytetet tjera kanë numër më të vogël të të shëruarve.

Sipas raportit, që e ka publikuar Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, nga 7.777 të infektuar deri më tani, 3960 janë shëruar ndërsa ende aktiv janë 3449 raste.

Të dhënat i referefohen 74.562 testeve që janë bërë deri më tani në Maqedoninë e Veriut.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd