Transmetuar më 16-01-2020, 13:26

Ndër ëmbëlsirat e lehta, të përshtatshme për vegjetarianë ose ata me intoleranca të laktozës, sigurisht që mund të përfshijmë tortën me ujë pa qumësht, gjalpë dhe vezë. Një delikatesë që do të tërheqë edhe për ata që duan të shijojnë ëmbëlsira thjesht të toleruara nga trupi.

Është një ëmbëlsirë e lehtë dhe e shëndetshme dhe shumë e lehtë për t’u përgatitur brenda një kohe të shkurtër. Atëherë do të shpjegojmë se si ta bëjmë këtë ëmbëlsirë veçanërisht të shijshme hap pas hapi. Le të fillojmë me përbërësit.

Për të përgatitur këtë recetë do t’ju duhen 250 ml ujë, 40 gram vaj luledielli, 250 gr miell, një qese pluhur pjekje, 150 gr sheqer kremi dhe lëng limoni. Nëse i keni të gjitha këto produkte në dispozicion, mund të kaloni në proces.

Siç u tha tashmë, përgatitja e tortës pa qumësht dhe vezë nuk do të kërkojë aftësi të veçanta të kuzhinës pasi kjo është një recetë shumë e thjeshtë, e arritshme në vetëm katër hapa, si dhe në një version tjetër alternativ, madje edhe më të shijshëm: ai që përfshin përdorimin e lëngut të portokallit në vend të ujit.

Në këtë artikull, megjithatë, ne vazhdojmë të shpjegojmë të ashtuquajturën version më "klasik" të recetës. Së pari, merrni një tas dhe vendosni ujin dhe vajin në të. Sapo të bëhet kjo, mbylleni dhe tundeni fuqimisht. Në këtë pikë në këtë moment vendoseni mënjanë dhe vazhdoni.

Merrni një tas tjetër dhe vendosni miellin, limonin, sheqerin dhe pluhurin për pjekje brenda. Sapo të bëhet kjo, kombinoni këtë përgatitje me atë të bërë me ujë dhe vaj pak nga pak. Përzierja duhet të jetë homogjene, më pas hidhni në tigan me një diametër maksimal 22 cm, të lyer me vaj ose të mbuluar me letër kuzhine.

Vendoseni enën në një furrë të parangrohur dhe piqeni për rreth 50 minuta në një temperaturë 170 gradë. Për të kontrolluar nëse keku është gati në atë moment, kontrolloni me një kruese dhëmbësh. Pasi ta keni gatuar, shijoni këtë ëmbëlsirë të shkëlqyer të përgatitur nga ju./b.l/noa.al/

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd