FOTO/ Drejtonte kartelin e drogës, e përfshirë në vrasje policësh, 21-vjeçarja ekzekutohet nga ushtria
Transmetuar më 14-01-2020, 22:53

E konsideruar si një prej boseve të drogës, madje vrasëse, pjesë e kartelit meksikan, 21-vjeçarja – e  njohur për mënyrën sesi i shpëtonte drejtësisë dhe armëve të rrezikshme që ekspozonte në mediat sociale – u qëllua në përleshje pas një shkëmbimi zjarri me policinë.

Maria Guadalupe Lopez Esquivel, e njohur me pseudonimin "La Catrina", u qëllua në qafë nga ushtria e Meksikës, Garda Kombëtare dhe Policia e Shtetit më Meksikë, kur u përpoq të qëllonte ndaj tyre, pasi i bastisën shtëpinë.

Ajo qëndronte me disa anëtarë të armatosur të Kartelit, vrasësit e gjeneratës së re, me emrin "Jalisco".

Esquivel e frikësuar dhe e zhgënjyer, u rrëzua pas një muri kur u godit dhe u gjet me fytyrën dhe rrobat e mbuluara me gjak.

Pamjet gjatë betejës me armë treguan se ajo që po përpiqej të merrte frymë në tokë ndërsa një polic tentoi ta qetësonte ndërsa priste helikopterin, për ta çuar në spital, por ndërroi jetë.

“Qetësohu, vajzë. Helikopteri po vjen për ju, ”thoshte zyrtari nga pamjet. "Po vjen tani, do të jeni në rregull. Mundohuni të uleni."

Esquivel iu nënshtrua plagëve të saj disa minuta pasi u ngrit helikopteri, sipas raporteve lokale.

Ajo drejtonte një ekip goditësish brenda Kartelit të Gjeneratës së Re që vrau më shumë se një duzinë policësh gjatë një prite më 14 tetor, në komunën Aguililla të shtetit Michoacan./NOA.al

Loading...
Loading...