20 destinacionet më të mira dimërore për të bërë pushime këtë sezon
Transmetuar më 11-01-2020, 21:35

Kurdoherë që moti i ftohtë lëkundet, ëndrrat tona të udhëtimit priren të luhaten midis dy llojeve të pushimeve shumë të ndryshme: mrekullive të dimrit dhe plazheve tropikale.

Ndërsa një pushim skish ose udhëtimi në një fshat evropian të mbuluar nga dëbora duket mirë sot, nesër do të fillojmë të planifikojmë udhëtimin tonë të ardhshëm në plazh, ndërsa temperaturat shënojnë nën zero.

Ne kemi përzgjedhur 30 sygjerime nga pushimet më të mira të dimrit për të marrë këtë sezon, të ndarë në mënyrë të barabartë midis destinacioneve të motit të ftohtë dhe të ngrohtë. Sepse kush thotë se duhet të zgjedhësh vetëm një?

1.Zanzibar

Ishulli më i famshëm tropikal i Tanzanisë është i njohur për erëzat dhe ujërat lumineshente që prekin plazhet me palma. Dhe është më lehtë e arritshme nga sa mund të mendoni: Ka fluturime të përditshme pa ndalje nga kryeqyteti i Tanzania, Dar Es Salaam, si dhe fluturime nga pistat më të vogla brenda parqeve kombëtare brenda vendit (si në Parkun Kombëtar Ruaha).

2.Nagano, Japoni

Lojërat Olimpike në Tokio mund të mos jenë deri në verën e vitit 2020, por këtë dimër është koha kryesore për të mposhtur turmat dhe për tu nisur për në Japoni për një aventurë skish në Nagano. Hakuba, vetëm jashtë qytetit në alpet veriore, është një nga destinacionet më të mira të skijimit të gjithanshëm të vendit.

3.Anguilla, Britani

Ky Territor Britanik vetëm në veri të Shën Maarten është njohur të jetë vendi ku vërtet do të largoheni nga të gjitha dhe të mos bëni shumë pasi të jeni aty. Gjiri Shoal, plazhi më i famshëm i ishullit, është vendi më i mirë për të bërë asgjë ose diçka, me rërë të butë, ujëra të pastra, bare dhe restorante jo-turistike dhe vendpushime private.

4.Hallstätt, Austri

Disa vende në tokë përshtaten me shprehjen " libri i tregimit" më mirë se Hallstätt, e cila ndodhet bukur në brigjet e Hallstätter See të Austrisë (rreth një orë me makinë në lindje të Salzburgut). Kishat e qytetit të shekullit të 12-të, restorantet e shandanëve dhe sheshi i tregut bëhen më simpatike gjatë muajve të dimrit, veçanërisht kur malet tashmë skenike të Dachstein janë të mbuluara me dëborë.

5.Chiang Mai, Tajlandë

Chiang Mai është një qytet i rrethuar nga male të mjegullta, tempuj të artë dhe tarraca të verdha orizi. Mos e humbni Festivalin e Luleve të qytetit të mbajtur çdo shkurt në kopshtin publik Suan Buak Hat, gjatë së cilës çdo kohë në çdo lagje në qytetin e vjetër do të mbulohet me lule dhe bimë për tre ditë.

6.Grenlandë

Grenlanda është e akullt, misterioze dhe një nga vendet më natyrisht të bukura në planet. Ishulli më i madh jo-kontinental në botë është shumë më tepër sesa akullnajat (megjithëse akullnajat janë spektakolare) – mendoni fjorde madhështore, fshatra shumëngjyrësh dhe fusha.

7.Boracay, Phillipines

Disa nga pushimet më të mira dimërore përfshijnë lënien e palltove tuaja të rënda në shtëpi dhe fluturimin në një hemisferë krejtësisht të ndryshme dhe Boracay duket se i mirëpret këta udhëtarë më mirë se shumica kudo tjetër në botë.

8.Dolomites, Itali

Dolomitët janë kushëriri komod në qytetet e skive me shkëlqim të Alpeve. Shpatet e zonës mund të arrihen përmes Rrugës së Madhe Dolomites 86 kilometra, një nga disqet më të bukur në botë alpin dhe një udhëtim perfekt ditor nga Venecia.

9.Valparaiso, Kili

Kili me të vërtetë ka diçka për të gjithë. Sightsee në Santiago urbane, hipni në Andet e afërt për ski, shkoni në shkretëtirën Atacama, ose kaloni nëpër vreshtat e Kilit për të arritur në qytetin e gjallë, bregdetar të Valparaparso (në foto). Qyteti është një nga qendrat më piktoreske në vend, me shtëpi me ngjyra të gjelbërta të mbërthyera përgjatë 22 kodrave që ngrihen nga Bregu i Paqësorit.

10.Banff, Kanada

Ne e kemi kaluar muajin e kaluar duke vlerësuar virtytet e Kanadasë kur bëhet fjalë për të festuar Krishtlindjet, por nuk ka asnjë arsye për të ndaluar udhëtimin atje. Shkoni në Parkun Kombëtar të Banff për majat e saj malore dhe shkallët më të larta të skive, si dhe tërheqjet mbresëlënëse të liqeneve si Lodge Lake Moraine (kjo është fillimi për disa nga shëtitjet më të mira të parkut).

11.Lisbonë, Portugali

Lisbona ka qenë prej kohësh një nga qytetet më të nënvlerësuara në Evropë, por duket se sekreti është jashtë – merruni me pamjet bregdetare, arkitekturën historike dhe dhe do të shihni se çfarë duam të themi.

12.Rio de Janeiro, Brazil

Zgjidhni një muaj dhe ju keni të garantuar kënaqësinë. Në natën e Vitit të Ri, më shumë se 2 milion njerëz zbresin në plazhin Copacabana për festën "Reveillon", e cila arrin kulmin në mesnatë, por vazhdon për orë të tëra më pas. Presin muzikë live rock, bende samba dhe arrë të freskëta (dhe nëse dëshironi ti piqni).

13.Lapland, Suedi

Nëse dëshironi një arratisje dimërore që është në anën e ftohtë, shkoni në ICEHOTEL në Jukkasjärvi të largët, Suedi për një dhomë të ngrirë. Sikur të mos ishte aq tërheqëse, dielli polar e mban diellin nën horizont për 100 ditë rresht, duke i mbajtur netët ultra të errëta dhe duke bërë të mundur që të kapësh një pamje të Dritave mistike të Veriut nga shtatori deri në fund të marsit.

14.Park City, Utah

Ka një arsye që Park City vazhdon të shfaqet si një nga vendet e preferuara të lexuesve tanë për të skijuar në SH.B.A. Ky ish-qytet olimpik – së bashku me qytetin ngjitur e Deer Valley – është padyshim një nga destinacionet kryesore të vendit për sportet dimërore, me mundësi të bollshme për ski.

15.Miami, Florida

Shumica e njerëzve shkojnë në Miami në fillim të dhjetorit për në Art Basel Miami Beach, por ka shumë arsye për të vizituar përtej kësaj. Domethënë? Një skenë hoteli dhe lulëzimi dhe mbërritja e një mori restorantesh ndërkombëtare, si Le Sirenuse të Italisë dhe Quinto La Huella të Uruguait.

16.Zermatt, Zvicër

Zermatt, i rrethuar nga majat më të larta të Alpeve, ka 223 milje vrapime në katër zona të mëdha skish-disa në një lartësi prej mbi 10,000 metra, kështu që dëbora këtu mbetet për një sezon shumë të gjatë. Ky fshat i këndshëm alpin shtrihet në rrëzë të Matterhorn, mali më i famshëm i Zvicrës dhe ka mjaft prekje moderne, si sistemi i tij më i lartë i ngritjes dhe devijimet e mprehta të skive.

17.Baja Sur, Meksikë

Gadishulli Baja California Sur në Meksikë – shtëpia e Cabo San Lucas – është shumë më tepër sesa një destinacion pushimi pranvere. Është shtëpi për jetën e larmishme detare, nga peshkaqenë; vendpushime të bukura luksoze dhe ushqim të përgatitur nga kuzhinier të trajnuar nga Thomas Keller. Ne sugjerojmë një udhëtim pesë-ditor rrugor përgjatë bregdetit për të përjetuar me të vërtetë transformimin e rajonit.

18.Kopenhagen

Kur vizitoni Kopenhagen ju më mirë besoni se pushimet tuaja dimërore do të jenë një ëmbëlsi e vërtetë. Kjo ndjenjë mund të gjendet në të gjithë Kopenhagën, nga dyqanet e ëmbëlsirave deri tek ftimi i hoteleve.

19.Hawaii

Pak vende në botë frymëzojnë po aq sa ishujt e Hawaiit. Shtëpi, parqe kombëtare, më shumë se 400 plazhe, dhe rritje të panumërta skenike, shteti është një minierë ari e një bukuri mahnitëse natyrore. Plus, rrugët e reja të Southëest Airlines për në shtetin Aloha e bëjnë më të lehtë se kurrë vizitën.

20.Kosta Rika

Është e thjeshtë të zhytesh në pura vida kur jeni i rrethuar nga ujëvara të mjegullta, plazhe të shkreta dhe xhungla të mbrojtura. Në fakt, më shumë se një e katërta e Kosta Rikës gëzon një formë të mbrojtjes së mjedisit. Parku Kombëtar i Cocos Island, ishulli i vetëm në Paqësorin Lindor, është një destinacion zhytjeje i klasit botëror i mbushur me peshkaqenë me çekiç, rrezet gjigande manta, breshkat e detit dhe delfinët. Parku Kombëtar La Amistad është një tjetër destinacin unikalisht i larmishëm, me pyje, lugina akullnajore dhe një kullotë alpine e rrallë tropikale. Është gjithashtu edhe shtëpia e Cerro Chirripó, mali më i lartë në Kosta Rika./b.l/noa.al/