Të martuar prej 60 vitesh vendosin t’i japin fund jetës së bashku, ja çfarë ndodh
Transmetuar më 07-11-2019, 09:30

Ky imazh emocionues është fotografia e fundit e një çifti që u zotuan ti jepnin fund jetës së bashku duke marrë një përzierje ilaçesh vdekjeprurëse. Por një prej tyre mbijetoi dhe u arrestua.

Foto zemërthyese tregon Mavis dhe Dennis Eccleston në spital të shtrirë pranë njëri-tjetrit, vetëm 20 minuta para se bashkëshorti të vdiste.

Çifti, që jetonin së bashku në Cannock, kishin vendosur ti jepnin fund jetës së bashku pas betejës së dhimbshme të Dennis me kancerin e zorrëve.

Por vajza e tyre Joy Munns i gjeti dhe i dërgoi në spital. Mjekët arritën të shpëtonin 80-vjeçaren dhe të nesërmen ajo u arrestua me akuzën për vrasjen e bashkëshortit të saj prej 60 vitesh.

Ajo u mor nga policia me rrobat e saj të spitalit, pantoflat dhe u mbajt në qeli për 30 orë. Tani Joy ka publikuar fotografinë e fundit të prindërve të saj në një thirrje të dëshpëruar ndaj qeverisë për të ndryshuar ligjet për vdekjen e asistuar.

“A duket nëna jonë 80-vjeçare si vrasëse. Unë dhe vëllai im Kevin kemi vendosur të mbajmë këtë fotografi zemërthyese me gjithë ju. Arsyeja është që të ngrihet vetëdija për atë që kalojnë familjarët kur shohin vuajtjet e njerëzve që duan. Nëna u akuzua për vrasje për tentativë për të kryer vetëvrasje së bashku me babain tonë që vuante nga kanceri.

Ai donte që të ikte nga jeta pa dhimbje, dashuria e jetës së saj për 60 vite. Nuk mund ta shihte duke vuajtur. Ishte gati të bënte sakrificën përfundimtare, ti jepte fund jetës së saj. Pse? Për shkak të ligjit në këtë vend. Ajo nuk duhej të akuzohej për vrasje dhe të qëndronte në qeli për 30 orë”, tha ajo.

Vetë 80-vjeçarja tha që burri i saj i kishte thënë asaj se kishte ndërmend të përfundonte jetën e tij sesa të jetonte përmes kancerit të përkeqësuar të zorrëve. Ajo tha se ajo ishte përgjigjur: “Nëse kështu do të shkoni, unë do të vij me ju”.

“Kur pashë infermierët përreth meje, kur kuptova që nuk kisha vdekur, u ndjeva …, shumë e mërzitur. Nuk pendohem për atë që bëra dhe nuk do ta ndryshoja atë që ndodhi. Unë jetoj me një familje shumë të kontestuar dhe jam e lumtur për ta, por prapë më tepër do të isha me Denisin”, rrëfeu e moshuara./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...