Hetimet/ Shkolla e shpërbleu me një ekskursion për notat dhe sjelljen, vajza 11-vjeçare vdes në kanion
Transmetuar më 04-11-2019, 18:22

Gjatë seancës së gjyqit dalin momentet e tmerrshme të një vajze 11-vjeçare, e cila vdiq pasi ra nga një udhëtim në një kanion, ndërsa prej dy vitesh pa ngjarjes me kërkesë të prindërve të saj po hetoheshin mësueset që e shoqëronin për pakujdesi.

Evha Jannath vdiq jo sepse u mbyt, por u përplas për vdekje nga aksidenti.

Ajo kishte qenë në një udhëtim shkollor, si shpërblim për notat dhe sjellje të mirë, kur u përfshi në aksidentin që ndodhi në parkun në Tamworth, Staffordshire.

Evha, nga Leicester, nuk u nxor nga uji  për ‘rreth gjashtë minuta’, dëgjoi sot dëshmitë Gjykata Stafford Coroners.

Një nga mësueset e saj u përpoq të shpëtonte nxënësin e klasës së gjashtë, pasi shoqet thirrën se "ajo ishte rrëzuar në ujë", por nuk mund t’i tejkalonte pengesat me kohë.

Evha u deklarua e vdekur pas mbërritjes në spital.

Sipas hetimeve ajo vdiq si rezultat i traumës së fortë të forcës në gjoks, por patologët mjeko-ligjorë patën deklaruar se vajza ishte mbytur.

Vajza pësoi lëndime të jashtme dhe të brendshme, si thyerja e legenit, dëmtim të organeve në zemrën dhe mushkëritë e saj.

Inspektori i Detektivit John Quilty i tha gjykatës sot se Evha ra në ujë ‘në kohën më të keqe të mundshme’.

Ndërsa gjykata pa videon, Quilty tha: ‘Ne e dimë se fëmijët veprojnë në mënyra të ndryshme dhe do të shihni, për fat të keq, që jo vetëm Evha, por edhe fëmijët e tjerë nuk i respektuan rregullat e udhëtimit. Në asnjë moment nuk e shohim atë të ulur në udhëtim."/NOA.al

Loading...
Loading...