Fëmija 11 vjeç përdhunohet nga 60 vjeçari i cili duhej të kujdesej për të
Transmetuar më 31-10-2019, 11:31

Për të shkuar në punë një çift prindërish ia besuan fëmijën e tyre 11-vjeç, 60-vjeçarit duke e menduar atë të sigurt në shtëpi. Por hapja e dyerve brenda shtëpisë së burrit në realitet për djalin do të ktheheshin në portat e ferrit me abuzime seksuale të vazhdueshme nga i moshuari.

Është historia e tmerrshme e dhunës që vjen nga Sardenja, Itali ku në orët e fundit policët e Komisariatit të Quartu Sant’Elena, në qytetin metropolit të Cagliari, së bashku me agjentët e ekipit të kryeqytetit Sardenjë kanë arrestuar një gjashtëdhjetë vjeçar vendas me akuzën e rëndë për sulm seksual të fëmijëve.

Të hënën në mëngjes në përfundim të një hetimi kompleks dhe jashtëzakonisht delikat që filloi javën e kaluar pas një raporti nga 114 shërbimi i urgjencës së fëmijëve, Prokuroria Publike lokale, menjëherë e vuri veten në punë për të konstatuar abuzimet seksuale të pretenduara të kryera nga 60 vjeçari, duke filluar një veprim intensiv monitorimi ndaj të dyshuarit.

Gjashtëdhjetë vjeçari u pasua dhe u monitorua me ditë të tëra nga oficerët e policisë, të cilët pasi morën përshtypje për raportin, filluan të mërkurën. Policët e dinin që fëmija 11-vjeçar gjithashtu atë ditë do t’i besohej disa orë 60-vjeçarit nga prindërit, të cilët duhej të shkonin në punë dhe nuk ishin në dijeni të dhunës që pësoi fëmija. Ata u vendosën pranë banesës së tij dhe kur burri iu afrua fëmijës e bllokuan. Burri përfundoi në pranga dhe u transferua në një qeli në burgun Uta.

Sipas prokurorisë, dhuna do të ndodhte brenda banesës së personit të arrestuar dhe do të vazhdonte për ca kohë. Hetimet për rastin, megjithatë, nuk ndalen dhe vazhdojnë edhe pas arrestimit për të parë nëse burri ka mundur të ketë abuzuar me fëmijët e tjerë me të njëjtën metodë.

Specialistët që informuan policinë për abuzimet e pretenduara, në të vërtetë, zbuluan se, për shkak të angazhimeve në punë, prindërit e tjerë e kanë besuar 60-vjeçarin të kujdeset për fëmijët e tyre të vegjël./b.l/noa.al/