Parandaloni këtë sëmundje duke konsumuar dy filxhanë kafe në ditë
Transmetuar më 07-10-2019, 21:19

Kafeja është pije e përditshme për shumë njerëz, sidomos për ata që e nisin ditën herët.

Disa studime kanë dalë në përfundimin se dy filxhanë kafeje në ditë ndikojnë në parandalimin e sëmundjes së parkinsonit.

Por si ndikon kafeja në trajtimin e parkinsonit?

Në një eksperiment rastësor të kontrolluar, pacientëve me parkinson u dhanë kafeinë me 2 filxhanë kafeje në ditë, dhe brenda tri javësh, u vunë re përmirësime të ndjeshme.

Ndaj, konsumimi i kësaj sasie kafeje do iu mbajë larg nga kjo sëmundje. /k.k/noa.al/

Loading...
Loading...