Zgjedhjet e përgjithshme, qytetarët e Kosovës votojnë
Transmetuar më 06-10-2019, 07:46

Kosova voton sot për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, prej të cilëve do të formohet edhe qeveria e re.

Mësohet se numri i votueseve është 1 937 868, ndërsa garojnë 25 subjekte politike, nga ku do të dalin 120 deputetë.

Numri i personave që do të votojnë për herë të parë në këto zgjedhje është 111 733.

Vetëvendosje, LDK, PDK, koalicioni AAK-PSD dhe koalicioni NISMA-AKR, janë partitë më favorite si dhe kanë dominuar në sondazhet e publikuara gjatë kohës së fushatës.

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare erdhën si pasojë e dorëheqjes së Kryeministrit Ramush Haradinaj, i cili është thirrur nga Gjykata e Hagës, për tu marrë në pyetje, i akuzuar për krime lufte. /a.y/noa.al

Loading...
Loading...