Hante vetëm patatina dhe sanduiçë, i riu e pëson mjaft rëndë për gjithë jetën
Transmetuar më 03-09-2019, 21:29

Një i ri 19-vjeçar nga Bristoli në Britaninë e Madhe ka pësuar një dëmtim të pakthyeshëm të shikimit.

Kjo pasi për një kohë shumë të gjatë, ai është ushqyer vetëm me patatina, bukë të bardhë, sanduice e mish të përpunuar.

19-vjeçari që fëmijë nuk i konsumonte frutat e perimet.

Dieta e varfër në element, ka bërë që i riu të preket nga neuropatia optike nutriocionale, e cila është e kurueshme nëse kapet shpejt.

Por në fakt e rastin e tij, nervi optik ishte dëmtuar aq keq sa dëmi i bërë shikimit mendohet se do të jetë i përhershëm.

Duke folur në mënyrë anonime, nëna e të riut rrëfen se i biri nisi diku nga mosha 7 vjeçare të preferonte vetëm ushqimet e përpunuara, si patatina, sallame, proshuta dhe bukë të bardhë./a.k/noa.al/