Zhdukni dhjamin e barkut me dietën vegjetariane, humbni 8 kg për një javë
Transmetuar më 29-08-2019, 15:46

Një dietë vegjetariane lejon trupin tonë të pastrojë veten dhe të zvogëlojë toksinat e pranishme. Përveç kësaj, një dietë e bazuar në perime të freskëta na lejon të djegim atë yndyrën e bezdisshme të barkut që është aq e urryer. Ja se si të përgatisni një supë vërtet të mrekullueshme:

Mbush një enë me ujë, hidh kripë dhen lëreni të nxehet. Kur uji është gati të ziejë, shtoni perimet e freskëta të prera në copa të vogla dhe lëreni të ziejë për rreth 10 minuta. Pastaj uleni intensitetin e nxehtësisë dhe lërini të gatuhen derisa perimet të bëhen të tretshme.

Ne ju rekomandojmë të përdorni perimet e mëposhtme: 6 qepë të mëdha, 2 speca jeshilë, 3 shkopinj selino, 6 domate të qëruara; gjysmë lakre; një majë lugë kripe, piper i zi dhe shafran i Indisë.

Mundohuni të përgatisni një sasi të madhe supe, të cilën mund ta mbani në frigorifer dhe kështu shmangni përgatitjen e saj çdo ditë.

Supa "djeg yndyrën" është e pasur me kripëra minerale, karakteristika kryesore e të cilave është përmbajtja e lartë e moduluesve pozitiv të metabolizmit, siç janë kaliumi, magnezi dhe ATP (Adenosine Tri Prospate), biomolekula themelore energjetike e metabolizmit qelizë që rrit energjinë e lirë.

Yndyrnat do të digjen dhe, përveç që të prodhohet energji, mirëqenia jonë fizike do të rritet. Sidoqoftë, kjo supë është e ulët në kalori dhe proteina, kështu që nuk mund të përdoret për më shumë se 7 ditë.

Dieta e djegies së dhjamitrreth barkut

Dita e parë: Konsumoni supë dhe fruta të freskëta (pa përfshirë fiqtë dhe rrushin). Ne sugjerojmë pjepër, shalqi ose ndonjë frut tjetër me kalori të ulët. Pini vetëm lëngje natyrale.

Dita e dytë: Konsumoni vetëm supë dhe perime. Ju mund të konsumoni perime të freskëta, të ngrira ose të ruajtura, të papërpunuara. Mos përdorni gjalpë ose vaj. Përjashtoni misër, fasule, thjerrëza ose bizele. Kombinoni supën me perimet për darkë. Mund të shtoni një patate të pjekur me pak vaj ulliri, por mos harroni se nuk duhet të konsumoni fruta.

Dita e tretë: Sot mund të konsumohen të dyja supat dhe frutat (përjashtohen bananet dhe patatet e pjekura). Ju duhet të filloni të shihni rezultatet e para të dietës.

Dita e katërt: Konsumoni vetëm supë dhe banane (maksimumi 6, minimumi 3). Pini vetëm ujë.

Dita e pestë: Konsumoni supën, dhe përgatitni dy burger vegjetarianë. Konsumoni gjithashtu tre domate të freskëta.

Dita e gjashtë: Përveç supës, është e mundur që të konsumoni perimeve të pjekura në furrë.

Dita e shtatë: Kombinoni supën e perimeve me pak oriz kaf (të zier me pak vaj ulliri). Shtoni në dietën e ditës edhe fruta me kalori të ulët ose perime.

Përmes kësaj diete të djegies së yndyrës mund të humbni 4 deri në 8 kile. Mos harroni të mos e mbani dietën për më shumë se 7 ditë./b.l/noa.al/