Tre metoda natyrore për të luftuar mykun e thonjve
Transmetuar më 09-05-2019, 11:21

Shumë prej jush do të duhet të merren me mykun e bezdisshëm të thonjve. Kryesisht ndodh me ato të këmbëve. Tipari dallues i këtij lloji të infeksionit është paraqitja e një vendi të bardhë ose të verdhë në majë të thonjve, e cila me kalimin e kohës bëhet më e trashë dhe gjithnjë e më e errët.

Mukoza e thonjve mund të çojë në deformime dhe thyerje, me dhimbje dhe siklet pasues për një kohë të gjatë. Ka ilaçe në treg për të trajtuar kërpudhat e thonjve, por ka edhe metoda natyrore dhe me kosto të ulët me performancë të shkëlqyer.

1.Përdorni vaj kokosi: ju gjithashtu mund ta blini në supermarket dhe thjesht duhet ta aplikoni në thonjtë e infektuar disa herë në ditë, duke e lënë atë të veprojë pa shpëlarje me ujë.

2.Përdorni vajin e Rozmarinës: ky vaj është një antifungal i fuqishëm natyral dhe në përgjithësi

është i dobishëm kundër çdo forme të infeksionit, duke përfshirë zbokthin. Në këtë pikë është e mjaftueshme që të merrni një garzë sterile ose pambuk për të aplikuar përzierjen në thua dhe pastaj të lejohet të thahet. Përndryshe ju mund të mbushni një enë me ujë të ngrohtë dhe shtoni 4-5 pika vaji dhe pastaj lini këmbën ose dorën 15-20 minuta.

3.Përdorni uthull: veprimi acidifikues i uthullës është shumë i fuqishëm kundër kërpudhave dhe mund të përforcohet duke shtuar bikarbonat natriumi. Vetëm merrni një enë me ujë të ngrohtë, shtoni një filxhan uthull dhe fusni duart ose këmbët për 15 minuta. Pastaj hiqni duart / këmbët nga uji, shtoni 5 lugë sode buke, përziejeni mirë dhe futni duart / këmbët për një tjetër 15 minutësh, para se t’i thani me kujdes./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...