Ra në vullkan, ushtari mbijeton po është në gjendje të rëndë
Transmetuar më 05-05-2019, 20:54

Një ushtar arriti të shpëtojë për mrekulli, edhe pse ran ë një vullkan. Gjithsesi, gjendja e tij është kritike.

Protagonist i kësaj ngjarjeje të rëndë ka qenë një ushtar amerikan, ndërsa ran ë vullkan në Haëaii.

Policia shpëtoi 32-vjeçarin, i cili thuhet se u ngjit me një litar metalik për të parë vullkanin Kilauea në Haëaii.

Dëshmitarët thonë se toka u nda në disa pjesë duke bërë që ai të binte në shkëmbin 91 metra.

Falë kësaj, ushtari u mbajt në buzë të shkëmbit për të mos rënë në kraterin e zjarrtë.

"Rreth orës 21:00, burri u gjet i gjallë, por u plagos rëndë në një zonë të ngushtë rreth 21 metra poshtë buzës së shkëmbit.

Personeli i emergjencës përfundoi me sukses nxjerrjen e tij duke përdorur litarë dhe barela me mbështetjen e një helikopteri të Departamentit të Mbrojtjes, i cili e dërgoi menjëherë në urgjencë", thanë zyrtarët në një deklaratë. /k.k/noa.al/

Loading...
Loading...