Mërzia e lushnjarëve arrin kulmin, shihni si derdhin qumështin në rrugë
Transmetuar më 13-03-2019, 12:03

Mërzia e banorëve të Lushnjes ka arritur kulmin, aq sa ditën e sotme kanë dalë në protestë dhe kanë larë rrugën me qumësht, duke e derdhur atë.

Gjithçka pasi për këtë vit qeveria ndryshoi rimbursimin e TVSH-së për fermerët.

Për shkak se industria përpunuese i shet produktet me taksë 20%, ndërsa rimbursohet për blerjet me 6%, fermerët janë inatosur.

Ndërkohë ditën e sotme, lushnjarët kanë derdhur sasi të mëdha qumështi në rrugë, në shenjë indinjate.

Pamjet e kësaj proteste mund ti shihni në videon më poshtë. /a.y/noa.al