Transmetuar më 08-03-2019, 14:46

Dieta zgjat 2 javë dhe nëse ndiqni me kujdes indikacionet e saj mund të humbisni deri në 9 kg, natyrisht, rendimenti varet edhe nga pikënisja dhe rezultatet janë në proporcion me shkallën e "mbipeshës". Ideale për ta bërë një herë në vit, dhe jo më shumë.

Rezultatet janë të sigurta, natyrisht që jo të gjithë do të humbasin 9 kg në dy javë, ka nga ata që humbin vetëm 5 ose 6 ose humbasin edhe 10, natyrisht varet nga mënyra se si do të ndiqni dietën dhe aktivitetin fizik që bëni. Ditët e para të dietës janë shumë ironike dhe bazohen kryesisht në proteina dhe fibra dhe pak në ushqime të tjera.

Përbëhet nga një dietë e lartë proteinike dhe pothuajse krejtësisht pa karbohidrate dhe fibra. Kafeina, megjithatë, është kryesorja. Është e ndaluar, siç janë sheqeri, ëmbëlsirat, alkooli dhe të gjitha pijet e gazuara dhe gjithashtu është e ndaluar të ndryshohet edhe një nga ushqimet me një tjetër.

Për këtë arsye yndyrnat vegjetale nuk ekzistojnë, ndërsa yndyrnat e kafshëve përfshihen në mish dhe peshk. Një dietë që e detyron trupin të aktivizojë vetëm metabolizmin e proteinave për të prodhuar energji dhe për të vënë në lëvizje, pastaj rrugët enzimatike dhe proceset energjikisht të kota. Përveç kësaj, dieta përfshin një sasi të madhe të vezëve kështu që nuk mund ta ndjekin ata që vuajnë nga kolesteroli.

Çfarë mund të hani

Kjo dietë është hiperproteike dhe lejon konsumimin e ushqimeve të tilla si: vezët, pula, karota; mish i kuq, pak limon, pak kripë; kafe e hidhur.

E hënë

Mëngjesi: kafe pa sheqer në sasinë e dëshiruar.

Dreka: dy vezë të ziera me spinaq pak të kripur.

Darka: një biftek i madh ose tri feta rosto me një sallatë jeshile dhe selino.

E martë

Mëngjesi: kafe, pa sheqer dhe një sanduiç.

Dreka: një biftek i madh, sallatë jeshile dhe fruta për shije.

Darka: proshutë e gatuar në sasinë e dëshiruar.

E mërkurë

Mëngjesi: kafe, pa sheqer dhe një sanduiç.

Dreka: dy vezë të ziera me sallatë jeshile dhe domate.

Darka: proshutë e gatuar dhe sallatë jeshile.

E enjte

Mëngjesi: kafe pa sheqer dhe një sanduiç.

Dreka: një vezë e zier, karrota e gatuar ose e papërpunuar, djath.

Darka: fruta dhe kos natyral

E premte

Mëngjesi: kafe, pa sheqer dhe karrota me limon.

Dreka: peshk i avulluar dhe domate.

Darka: një biftek dhe një sallatë jeshile.

E shtunë

Mëngjesi: kafe, pa sheqer dhe një sanduiç

Dreka: pulë e pjekur në skarë

Darka: dy vezë të ziera dhe karrota gatuar ose të papërpunuara.

E diel

Mëngjesi: çaji me limon.

Dreka: një biftek i pjekur në skarë dhe fruta sipas dëshirës suaj.

Darka: zgjedhja e zgjedhjes tuaj përveç alkoolit (pa verë apo birrë)

Prej ditës së tetë, dieta rifillohet për një javë tjetër, atëherë mund të hani normalisht.

Gjatë dietës lejohet të pihet vetëm ujë natyral. Ju nuk duhet të përdorni sheqer (sakarinë ose të ngjashme) dhe mos bëni ndonjë ndryshim.

Kini kujdes: Mund të ketë dhimbje koke në ditët e para të dietës. Është normale. Kjo dhimbje koke mund të zgjasë disa ditë, kohën kur trupi juaj përshtatet me praninë e tyre./b.l/noa.al/