Transmetuar më 11-02-2019, 18:26

Emiliano Sala, sulmuesi i pafat i Argjentinës, i cili ra në Kanalin Anglez më 21 janar, ndërkohë që po fluturonte nga Nantes në Cardiff, vdiq si pasojë e “plagëve në kokë dhe në gjoks” dhe pasi trupi i tij u tërhoq nga avioni më 4 shkurt, u identifikua vetëm falë gjurmëve të gishtërinjve.

"Shkaku i vdekjes, i cili u krijua pas një pas vdekjeje, ka ardhur nga lëndimet e kokës dhe në gjoks. Historia është pezulluar. Hetimi i plotë i AAIB [Aksidentit të Aksidenteve Ajrore] në rrëzimin e avionit pritet të zgjasë nga gjashtë deri në 12 muaj, ndonëse brenda dy javësh duhet të bëhet një raport i përkohshëm".

Këtë gjë e zbuloi autopsia pas një hetimi për vdekjen e tij.

Ndërkohë, nuk gjen paqe familja e David Ibbotson, pilotit që drejtonte piper N264DB Malibu që ra në Kanalin Anglez.

Vajza Danielle i tha sot “Good Morning Britain” se familja ka mbledhur deri tani 140,000 sterlinda për të financuar një operacion kërkimi që do të kushtojë më shumë se dyfishi i kësaj shume.

“Nëse ke shpresë, nuk duhet të dorëzohesh – tha ajo – Ai nuk do të ndalte së më kërkuari”.