Njihuni me 10 vendet më të lehta për të emigruar
Transmetuar më 22-01-2019, 17:00

Ëndrra e jetesës në një vend tjetër mund të jetë shumë joshëse, më shumë në varësi se ku jetoni aktualisht. Nëse klima politike në vend po nxehet ose thjesht dëshiron pamje të re, emigrimi në një vend tjetër paraqet një sfidë emocionuese që mund të ofrojë rritje të madhe personale.

Për fat të keq, nuk është aq e lehtë për të arritur. Jo vetëm që shumica e vendeve kanë udhëzime shumë të rrepta për pranimin, por gjithashtu kërkojnë shumë për privilegjin. Implikimet financiare të emigracionit definitivisht nuk ndalen me tarifat e qeverisë, ose – ka koston e udhëtimit, duke lëvizur gjërat tuaja dhe duke u vendosur në një shtëpi të re.

Por, para se të humbni shpresën, ka vende të caktuara që e bëjnë procesin e emigracionit më të lehtë se mesatarja. Lexoni për dhjetë mundësi që mund të jeni në gjendje të aktivizoni. Edhe nëse nuk arrin shtetësinë, disa nga këto vende janë të lumtur që të jetoni atje për një kohë të pacaktuar.

10.Austri

Austria është një zgjedhje me një kosto të lartë të jetesës. Por, ajo ofron 10 lloje të ndryshme të lejeve të qëndrimit. Nëse ju mund ta përballoni, ju do të kualifikoheni.Austria përmban bukurinë e pabesueshme piktoreske në formën e Alpeve të mbuluara me dëborë, lugina të egra dhe shpella. Banorët thuhet se janë shumë të kënaqur. Austria është një vend i bukur i vogël që shërben si një portë për shumë prej qyteteve të kryeqytetit të Evropës. Kapja në imigrim në Austri është që ju duhet të aplikoni nga vendi juaj, jo nga gërmimet e përkohshme brenda Austrisë. Ekziston një përjashtim për banorët e Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian, të cilët kanë të drejtë për një vizë D që lejon qëndrim 6-mujor në Austri përpara aplikimit për një leje qëndrimi.

9.Belgjikë

Belgjika pak e bukur është një nga vendet më të vogla në Evropën Veriore. Ajo përmban shumë qytete të çuditshme të mbushura me arkitekturë që të lë pa frymë, bukuri mahnitëse natyrore, dhe disa prej birrave më të mira dhe çokollatës. Belgjika është një zgjedhje shumë atraktive. Për të fituar qëndrim të përhershëm në Belgjikë, do t’ju duhet një punë. Natyrisht, kjo mund të jetë e ndërlikuar, pasi shumica e vendeve preferojnë të punësojnë vendasit mbi të huajt. Belgjika është pak më e dobët në këtë drejtim. Ju mund të aplikoni për punë nga vendi juaj i origjinës, dhe sapo të përfitoni, do të ofrohet leja e qëndrimit.

8.Belize

Belize është vendosur mes Meksikës dhe Guatemalës dhe është një vend i vogël për madhësinë e Uellsit me një popullsi më të vogël se ajo e Bakersfield, California. Belize u lejon të huajve të aplikojnë për qëndrim të përhershëm pas vetëm një viti të jetës atje. Hyni në një vizë turistike prej 30 ditësh dhe vazhdoni ta rinovoni atë çdo muaj derisa të keni qenë atje për 50 javë. Një tarifë prej 1.000 dollarë është e gjitha ajo që ka mbetur para se të shkoni përpara për të qëndruar përgjithmonë.

7.Kanadaja

Kanadaja ka një reputacion si një nga vendet më miqësore në botë, dhe kjo tregon në politikën e saj të emigracionit. Në kontrast me Shtetet e Bashkuara, Kanadaja kohët e fundit ka hapur kufijtë e saj me dhembshuri për refugjatët nga vendet e shkatërruara nga lufta. Por nëse nuk keni frikë për jetën tuaj, Kanadaja duket shumë afër në kualifikimet tuaja profesionale para se t’ju ftojë. Nëse keni një shkathtësi profesionale ose arsimim që përputhet me nevojat aktuale të Kanadasë, mund të jeni në gjendje të përfitoni nga një program i hyrjes së shprehur që mund t’ju sjellë miratimin në çdo kohë. Thjesht plotësoni një formular online që jep pikë për gjëra të tilla si niveli i arsimit, industritë në të cilat keni punuar dhe nëse mund të flisni frëngjisht. Gjëra të tjera si të kesh familje në Kanada ose të kesh studiuar atje, mund të ndihmojnë gjithashtu.

6.Kosta Rika

Kosta Rika ka kohë që ka tërhequr njerëzit për shkak të plazheve të mrekullueshme, kujdesit shëndetësor të klasit botëror dhe popullatës miqësore. Mënyra e jetesës në Kosta Rika është e qetë dhe e lehtë – ata nuk kanë as ushtri. Kostoja e jetesës është e arsyeshme, me çifte që kërkojnë rreth 2.500 dollarë në muaj për të jetuar të qetë. Kosta Rika ka një program që kërkon 1,000 $ në muaj në të ardhura për t’u kualifikuar. Përndryshe, do t’ju duhet një punë në mënyrë që të merrni rrugën drejt banimit të përhershëm dhe përfundimisht, nënshtetësisë. Për këtë arsye nuk është vendi më i lehtë në listën tonë për migrim, por gjithashtu jo e pamundur.

5.Ekuador

Për të realizuar ëndrrat e tua në Ekuador, të gjitha që duhet të bëni është të provoni se do të fitoni të paktën 800 dollarë në muaj përherë. Është quajtur viza e pensionistit, por nuk ka kërkesa për moshën për të marrë një të tillë. Pra, nëse keni ndonjë honorar të besueshëm, pagesa kompensimi, ose të ardhura të tjera të garantuara për të mos punuar, një lëvizje në Ekuador mund të jetë brenda mundësive.

4.Meksika

Disa pjesë të Meksikës janë të përfshira në një tregti vdekjeprurëse të drogës, por jo të gjitha! Ka vende të sigurta për të shijuar peizazhin mahnitës, duke përfshirë plazhet e pastra, qytetet historike koloniale, pamjet malore dhe qytetet e pasura. Mos harroni edhe varietetet e pabesueshme të kuzhinës vendase. Një mënyrë e shkëlqyer për të filluar jetën tuaj në Meksikë është një vizë FMM. Ju mund t’i bleni ato në çdo vend aeroport ose në kufi. Do t’ju kushtojë, 21 $. Viza do të jetë e mirë për gjashtë muaj, pas së cilës ju mund ta rinovoni atë përsëri dhe përsëri, pa fund. është sE keqja është se ju nuk do të jeni në gjendje për të punuar në një vizë FMM. Megjithatë, ka shumë zgjedhje për viza të përkohshme rezidenciale që mund të përmirësoni pa pasur një shpenzim të madh financiar. Pa marrë parasysh vendndodhjen tuaj profesionale, ju duhet të jeni në gjendje të gjeni atë që punon. Ju mund të jeni të detyruar të largoheni nga vendi përkohësisht në mënyrë që të aplikoni.

3.Nikaragua

Për momentin, popolli i Nikaraguas ka humbur besimin në qeverinë e tyre dhe po protestojnë në numër të madh – disa kanë vdekur në luftë. Qeveria po fajëson të rinjtë e vendit për kaosin. Megjithatë, Nikaragua është një vend absolutisht i mrekullueshëm i vendosur midis dy brigjeve të pacënuar. Nikaragua ofron një program të pensionimit të ngjashëm me atë të Ekuadorit. Në këtë rast ju duhet të provoni vetëm një të ardhur prej 600 $ në muaj; teorikisht ju duhet të jeni të paktën 45 vjeç, por kjo kërkesë mund të hiqet bazuar në të ardhurat tuaja.

2. Panama

Panamaja është një zgjedhje e madhe nëse jeni amerikanë (ose vlerësoni peizazhet amerikane) dhe doni një ndryshim që nuk është shumë drastik. Ndërkohë që zyrtarisht është një komb i pavarur në Amerikën Qendrore, Vendi ka një reputacion për të qenë i sigurt dhe i zhvilluar mirë.

Përsëri, një vizë pensionistësh është një nga rrugët më popullore që njerëzit përdorin për të jetuar në Panama. Kërkon të ardhura mujore prej $ 1,000. Për të rinjtë, një depozitë prej $ 5,000 në një bankë panameze hap derën për banesë të përhershme. Nëse ndodh që të vini nga një nga 50 vendet "miqësore", gjithçka që ka mbetur për ta bërë atë zyrtare është gjetja e një pune. Disa nga vendet kualifikuese janë SHBA, Britania e Madhe, Kanadaja, Zelanda e Re dhe Austria.

1.Paraguaj

Qëndrimi në Paraguaj është i lehtë për t’u arritur. Për shkak se kërkesa për imigrim është shumë e ulët, është e lehtë të pranohet. Ju duhet të depozitoni një shumë parash në një bankë Paraguai që është e barabartë me 35x me pagën minimale mujore. Kjo është rreth $ 4,500- $ 5,500 USD. Pas kësaj, do të lejoheni të hyni dhe të jetoni në Paraguaj, por nuk mund të aplikoni për shtetësi derisa të keni jetuar atje tre vjet. Rrotat burokratike në Paraguaj kthehen jashtëzakonisht ngadalë, prandaj bëhuni gati për të pritur miratimin përfundimtar./b.l/noa.al/