Shpallen fituesit e “Golden Globe 2019”, ja lista e plotë
Transmetuar më 07-01-2019, 15:31

Golden Globes është ndarja e çmimeve të filmave Hollywood-ian ku yjet e kinematografisë nderohen për performancat e tyre më të mira dhe është një ndër ngjarjet më të rëndësishme zhvilluar në Amerikë. Të nominuarit ndahen në disa kategori në bazë të kategorive të filmave dhe të asaj që vetë ata paraqesin.

Më poshtë do të gjeni listën e plotë të fituesve të Golden Globes 2019..

Aktori me performancën më të mirë në një serial televiziv; Michael Douglas, The Kominsky Method

Filmi animuar më i mirë; Spider-Man: Into the Spider-Verse

Seriali më i mirë televiziv- Dramë; The Americans

Aktori dytësor me performancën më të mirë në një film me seri, serial të shkurtër ose film të animuar për televizion; Ben Ëhishaë, A Very English Scandal

Aktori me performancën më të mirë në një komedi apo muzikal; Christian Bale, Vice

Fotografia më e mirë; Roma

Aktori me performancën më të mirë në një film me metrazh të shkurtër; Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

Regjisori më i mirë; Alfonso Cuarón, Roma

Aktori me performancën më të mirë në një serial- komedi ose muzikal; Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

Seriali më i mirë komedi apo muzikal; The Kominsky Method (Netflix)

Filmi me metrazh të shkurtër ose “Motion Picture” (filmi ku shfaqen imazhe qe krijojnë iluzione): The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

Aktorja me performancën më të mirë në një Motion Picture- Komedi ose muzikal

Olivia Colman, The Favourite

Fotografia më e mirë- Komedi ose Muzikal; Green Book

Aktorja me performancën më të mirë në një Motion Picture- Dramë; Glenn Close, The Ëife

Aktori me performancën më të mirë në Motion Picture- Dramë; Rami Malek, Bohemian Rhapsody

Fotografia më e mirë- Dramë; Bohemian Rhapsody