Transmetuar më 09-12-2018, 22:08

Problemet me stomakun dhe mëlçinë janë dy prej komplikacioneve ndoshta më të përhapura te njerëzit.

Por ka një recetë natyrale për të shpëtuar nga dhimbjet. Përzierja e sodës së bukës me mjaltin.

Kura e sodës së bukës me mjaltë

Përbërësit:

120 gramë sodë buke

250 gramë mjaltë

Përgatitja:

Përziejini përbërësit në një enë qelqi deri sa masa të bëhet një masë e trashë.

Vendosni një tenxhere me ujë në zjarr, dhe ngroheni enën me mjaltë e sodë brenda tenxheres në ujin e valuar për 10 minuta. Më pas hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.

Ju duhet të konsumoni dy ose tre lugë gjelle çdo ditë për një muaj. Kurën mund ta konsumoni para ose pas vakteve.

Është shumë e rëndësishme që kurën të mos e konsumoni për më shumë se një muaj.

Gjatë kësaj kohe, duhet të shmangni mishin e kuq, miellin dhe sheqernat. Kjo kurë funksionon kundër disa sëmundjeve si: stomaku, gripi dhe sëmundjet e veshkave. /k.k/noa.al/