Transmetuar më 04-12-2018, 19:04

Anija kozmike e NASA-s, OSIRIS-REX më në fund arriti te asteroidi pas më shumë se dy vjet pasi u shpërngul nga Stacioni i Forcave Ajrore Cape Canaveral.

Takimi i shumëpritur fillon zyrtarisht fillimin e misionit ambicioz për të studiuar një objekt afër Tokës që mund të mbajë çelësin për të kuptuar origjinën e sistemit tonë diellorë dhe vetë jetën.

OSIRIS-REx do të kalojë vitin e ardhshëm në orbitë rreth objektivit të tij përpara se të lëshohet shkurtimisht në sipërfaqen e asteroidit.

Kështu që të mund të afrohet sa duhet për të mbledhur një mostër të papastërtisë dhe shkëmbit nga sipërfaqja.

Por për të arritur deri te rezultati final do të duhet ende shumë punë. /k.k/noa.al/