Transmetuar më 03-12-2018, 08:58

Janë një sërë maskash, të cilat garantojnë shëndetin e flokëve, por kombinimi i sheqerit me shampo i “tërbon” flokët tuaj.

Mjekja dermatologe amerikane Francesca Fusco, këshillon që gjatë larjes të përzieni sheqer me shampo.

Në këtë mënyrë pastrohet koka në thellësi, si dhe largohen qelizat e vdekura nga skalpi i kokës.

Në këtë mënyrë zhduken qelizat e vdekura të lëkurës, dhe ajo bëhet më e butë.

Por këshillohet që një taktikë e tillë të përdoret, një herë në katër larje, duke garantuar shëndet maksimal të flokëve.

Kësisoj zbutet lëkura e skalit të kokës, ku nëpërmjet saj stimulohet dalja e flokëve të reja. /a.y/noa.al