Transmetuar më 12-04-2018, 19:36

Ngërçi është kontraktim i muskujve në pjesë të ndryshme të trupit, por në shumicën e rasteve ndodh në këmbë.

Ka disa arsye se përse përballemi me të tilla shqetësime.

Ngërçet ndonjëherë mund të shkaktohen nga plakja, ushtrimet e shumta fizike, medikamnetet për kolesterolin ose presionin e lartë të gjakut, dehidratimin dhe sëmundjen e mëlçisë.

Por nuk përjashtohen as faktorë të tjerë si, dhimbjet e këmbëve, ato menstruale apo edhe problemet me stomakun, thonë mjekët.

Gjithsesi, është një problem që meriton vëmendje. /k.k/noa.al/