Transmetuar më 01-03-2018, 21:18

Një asteroid me madhësinë e autobuzit do të fluturojë nesër afër Tokës, me një shpejtësi 18.668 km/h.

Astrodi, i quajtur 2018 DV1, do të jetë larg planetit tonë 104.607 km larg, një e treta e distancës midis Tokës dhe Hënës.

Asteroidi ka një diametër prej (5,6 deri në 12 metra) dhe është zbuluar vetëm të hënën në sajë të teleskopëve.

Tani me një projekt virtual të teleskopit, njerëzit në mbarë botën kanë një shans për të parë asteroidit përdorur një transmetim të drejtpërdrejtë.

Astronomët thonë se ky kalim i fundit nuk duhet të shkaktojë alarm dhe është asteroidi i 18-të i njohur për të fluturuar brenda një distance hënore në planetin tonë që nga fillimi i këtij viti. /k.k/noa.al/