Transmetuar më 15-02-2018, 18:44

Në mesin e debatit për shembjen e Teatrit Kombëtar, janë publikuar disa fotografi të cilat tregojnë gjendjen e mjerueshme të këtij institucioni kulturor.28169778_10213527699420384_884661788_oNë fakt i tillë mund të quhet në letër, sepse realiteti na ofron një panoramë të zymtë, e cila nuk i shkon aspak përshtat një monumenti të tillë.28109432_10213527699260380_1636279890_n

Objekte të vjetra, mure të çarë, dërrasa të kalbura, është kjo panorama brenda Teatrit Kombëtar.28109245_10213527699020374_204898619_nGodina ekzistuese, e ndërtuar që para Luftës së Dytë Botërore, është e rrënuar dhe nuk ofron as kushtet minimale për aktorët ashtu edhe për spektatorët artdashës.28117337_10213527698740367_1739958127_n

Për të ardhur keq se si është katandisur një prej institucioneve i cili duhet të ishte model për nga infrastruktura. /k.k/noa.al/

28125680_10213527698780368_1341627967_o28125981_10213527699220379_1237660682_o28176174_10213527698820369_629064623_n28207621_10213527698900371_1068443326_o28169871_10213527698700366_188670450_o