Transmetuar më 11-02-2018, 14:26

Një vogëlushe është kafshuar nga një gjarpër, teksa ishte duke fjetur gjumë. Mikayla-Sue Grove, 6 vjeç, u zgjua duke u ankuar nga një dhimbje dhëmbi, por në të vërtetë atë e kishte pickuar kobra. 

Por kur nëna Inge dhe babai Ludvig hynë në dhomën e saj, ata kuptuan se një gjarpër ishte shkaku i vërtetë i problemit. Ngjarja ndodhi ne një fermë pranë qytetit Ballito në provincën lindore KwaZulu-Natal të Afrikës së Jugut.

Zvarraniku u identifikua më vonë si një kobër spanjolle e Mozambikut, i cili përveç pickimit pështyn helmin në sytë e armiqve. 

Eksperti i gjarpërinjve Arno Naude tregoi në një faqe të medias sociale dedikuar për sulmet e gjarprit që mjekët duhej të vendosnin një tub në fytin e Mikayla-Sue për të lejuar atë që të merrte frymë.

Babai i saj tregoi se si mjekët përdorën 17 doza të një trajtimi anti-helm gjatë 12 orëve të ardhshme. Fotot tregojnë atë të fryrë rëndë, me një shenjë të kafshimit në mjekrën e saj.

Jeta e vajzës së saj është jashtë rrezikut, edhe pse ajo mbetet në njësinë e kujdesit intensiv të spitalit.

Një ekspert i gjarprit u thirr në shtëpi menjëherë pas sulmit, dhe me sukses dëboi zvarranikun nga aty.  Speciet, të konsideruara si gjarpërinjtë më të rrezikshëm të Afrikës, janë mjaft të zakonshme në juglindje të kontinentit./b.l/noa.al/