Transmetuar më 09-02-2018, 18:11

Një nga pedofilët më të tmerrshëm të Mbretërisë së Bashkuar shantazhoi viktimat e tij me kryerjen e veprimeve degraduese, të tilla si: lëpirja e tamponëve apo ngrënia e ushqimeve për qentë dhe shantazhe të tjera me fotot e tyre, u tha në gjykatë.

Matthew Falder, i diplomuar në Universitetin e Kembrixhit, pranoi kryerjen e 137 veprave penale në lidhje me 46 persona, përfshirë kryerjen e imazheve të pahijshme të abuzimeve me viktimat e tij.

Ai ka shpërndarë fotografitë e errëta në internet, ku përshkruhej përdhunimi dhe abuzimi. Falder, 29 vjeç, nga Edgbaston, Birmingham, kishte grumbulluar kaq shumë vepra penale sa u deshën 35 minuta vetëm për t’u lexuar në sallën e gjyqit.

Hetuesi, i cili ndoqi veprimet e tij të paligjshme për të paktën tetë vjet, gjithashtu ka inkurajuar një të ri për të përdhunuar një djalë 2 vjeçar.

Prokurorët i thanë gjykatës se si ai vinte në shënjestër individë të “dobët”, duke përfshirë edhe adoleshentët anoreksikë, duke u paraqitur në internet si një artiste femër në depresion duke u ofruar atyre para për imazhe.

Përhapja e imazheve sipas hetuesve, kishte për qëllim denigrimin e viktimave dhe poshtërimin e tyre. Pedofili u gjurmua dhe u arrestua në Universitetin e Birmingamit, ku po bënte një kurs pasuniversitar, më 21 qershor të vitit të kaluar.

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) kërkoi ndihmë nga agjencia britanike e inteligjencës GCHQ, FBI e Amerikës dhe zbatimi i ligjit në Izrael, Slloveni, Australi dhe Zelandën e Re për të kapur shkelësin.

Pas arrestimit të tij, u kryen kërkime të tjera lidhur me Falder. Ekzaminimi i një USB-je zbardhi se ajo përmbante 7.516 imazhe të pahijshme, nga të cilat 5.020 ishin akoma foto dhe 588 ishin skedarë video. Pjesa më e madhe e imazheve shfaqnin elementë të sadizmit, fëmijët që ishin të lidhur si kafshët dhe torturoheshin. 

Kishte imazhe kryesisht përshkruanin marrëdhënie seksuale. Kishte edhe imazhe të pornografisë ekstreme dhe imazhe të ndaluara të fëmijëve në të dy pajisjet”, u shpreh hetuesi.

Tre nga viktimat e tij raportuan se kishin tentuar vetëvrasje pasi u nënshtruan trajtimit degradues. Duke përshkruar ndikimin e veprimeve të Falder, një nga viktimat e tij i tha gjykatës: “Ndihem i pistë, si mallra të përdorura.” Ndërkohë që gjyqi për Falder është ende në vijim. /b.l/noa.al/