Transmetuar më 08-01-2018, 13:32

“Soccerex Football Finance 100”, ka renditur 100 klubet më të pasura në të gjithë botën. Në këtë klasifikim 10 vendet e para i dominojnë ekipet e futbollit anglezë.

Manchester City është skuadra më e pasur në botë, pas saj vjen Arsenali dhe në vend të tretë PSG.

Nga skuadrat spanjolle Real Madridi renditet në vend të 6-të, ndërsa Barcelona në vend të 13-të.

Ndërsa për sa i përket futbollit italian, Napoli renditet në vend të 26-të, Interi zë vendin e 30 dhe Milan në vend të 34.

Top 20:

1. Manchester City

2. Arsenal

3. PSG

4. Guangzhou Evergrande

5. Tottenham

6. Real Madrid

7. Manchester United

8. Juventus

9. Chelsea

10. Bayern Munich

11. Zenit St Petersburg

12. RB Leipzig

13. Barcelona

14. LA Galaxy

15. Atletico Madrid

16. Liverpool

17. Borussia Dortmund

18. Lyon

19. Monaco

20. Leicester

Klubet e tjera angleze brenda listës 100:

27. Everton

32. Southampton

33. Stoke

35. West Ham

36. Newcastle

55. Crystal Palace

60. Swansea

65. Bournemouth

73. Burnley

86. Sunderland

90. Brighton

91. Aston Villa