Transmetuar më 08-01-2018, 12:36

Lëngu i freskët nga majdanozi është i pasur me përbërës që ndihmojnë qarkullimin e oksigjenit në organizëm dhe nevojitet për funksionimin normal të gjëndrave të veshkës dhe tiroideve. 

Majdanozi është i shkëlqyeshëm edhe kundër gurëve në veshka, por gjithashtu ndikon edhe te shëndeti i syve. 

Kur flasim për humbjen në peshë, është i përdorshëm nëse kombinohet me lëngjet e tjera. Mbi të gjitha është një recetë shumë e thjeshtë që mund ta përgatitësh në vetëm pak minuta.

Përbërësit: Një tufë majdanozi, një kokërr limon, 1 mollë, ujë.

Përgatitja: Shtrydh lëngun e limonit dhe në blender shto majdanozin, mollën dhe ujin. Përzieji për pak sekonda dhe lëngu është gati. Rekomandohet çdo mëngjes për pesë ditë. Më pas, bëj pushim 10 ditë dhe rinise edhe për pesë ditë të tjera.

Përveçse pastron veshkat nga toksinat, majdanozi forcon imunitetin, ushqen lëkurën, lufton aneminë dhe anoreksinë. Do të vini re se pas përdorimit të tij për disa ditë me radhë, trupi juaj do ndihet më mirë. /b.l/noa.al/