Transmetuar më 28-12-2017, 23:18

Viti i Ri është në prag, por nëse doni që të shkojë mbarë zbuloni ritet më fatsjellëse nëpër vende të ndryshme të botës. Është në dorën tuaj nëse doni dhe kë të zbatoni prej tyre nëse jeni supersticiozë.

Dhe në të vërtetë, Viti i Ri mund të jetë festa më supersticioze që ekziston: ne lëmë pas vitin e vjetër dhe shikojmë për të ardhmen me pozitivitet, gjithmonë duke shpresuar për më të mirën.

Keshtu, në Itali nuk mund të humbisni darkën me thjerrëza dhe mish derri të shoqëruar nga koncerte, vallo dhe lojëra letrash. Po në pjesën tjetër të botës si kalohet nata e ndërrimit të viteve? Ja disa tradita qe besohet se sjellin fat të mirë.

Belgjikë

Pastrimi i trupit nga ushqimet e Krishltindjeve për t’u përgatitur për vitin e ri. Kështu në Belgjikë, Viti i Ri festohet me një supë me qepë që mbyll darkën e festimeve që zgjasin deri në orët e para të mëngjesit. Është një shenjë e mirë nëse vendosni poshtë pjatës një monedhë ose një fletë lakre.

Brazili

Ky vend i Amerikë së Jugut, në prag të Vitit të Ri feston me tri lloje menush në varësi të faktit nëse zona të caktuara janë larg ose pranë detit. Meshkujt kanë tendencë të vishen me të verdha, në nderim të diellit, jetës dhe arit, simbol i bollëkut. Kryetari i familjes hedh pas shpatullave një gotë verë për të larguar fatin e keq, ndërsa të rinjtë e qyteteve bregdetare bëjnë not në mesnatë.

Kinë

Këtu Viti i Ri nuk festohet në 31 dhjetor si në kalendarin Gregorian, por në një ditë që ndjek kalendarin hënor, e cila mund të variojë nga 21 janari në 19 shkurt. Festimet zgjasin dy jave dhe mbarojnë me festivalin e lanternave. Gjatë festimeve duhet të vishesh me ngjyrë të kuqe, ngjyrë e cila sipas traditës, tremb Nianin, mostrën mitologjke që sipas një legjende dilte nga vrima çdo 12 muaj për të gllabëruar njerëzit, i përfaqësuar nga një maskë luani duke bërë parada nëpër qytet.

Gjermani

Gjatë Vitit të Ri gjerman përdoren maska, pihet verë e kuqe dhe përtypen lajthi. Më tradicionalët pinë Feuerzangenbowie, pije e vëllazërisë me bazë vere, kanelle dhe rumi. Në fund të mbrëmjes, lihet një pjatë plot me ushqim në tavolinë, për të mirëpritur vitin e ri me prosperitet dhe bollëk.

Japoni

Në Tokën e Diellit përfitohet nga Viti i Ri për të pastruar shtëpitë, deri më tre janar. Në këtë periudhë festohet duke falenderuar perënditë për të korrat dhe duke mirëpritur shpirtrat e paraardhësve duek dekoruar me dega pishe, bambuje e kashtë. Në mesnate kambanat e tempujve budistë bien 108 herë për të rrëfyer gjithë mëkatet e njerëzve.

Greqi

Nëse festoni në shtëpi, çdo mysafir, sapo të hyjë në pragun e derës duhet të çajë një shegë dhe kokrrat të derdhen në dysheme që Viti i Ri të vijë me bereqet. Pastaj, në tryezë shërbehet torta e Shën Vasilit brenda së cilës fshihet një monedhë. Ai që e gjen do të ketë një vit të pasur e të begatë.

Angli

Në tokën e Madhërisë së Saj gjatë festës hahet gjeli i detit i mbushur me gështenja dhe pudingu, pak a shumë si për Krishtlindje. Mbrëmja vazhdon me lojra të ndryshme dhe në fund hahet një mollë që kalon nëpër një fill pa fikur qiririn që ndodhet në anën tjetër.

Rusi

Këtu Viti i Ri festohet dy herë: më 31 dhjetor, sipas kalendarit Gregorian dhe 13 janar sipas atij Julian. Më 31 dhjetor pritet mesnata për të kërcyer dhe për të ngrënë ëmbëlsirën tipike të kësaj feste: fruta të thata me lajthi të mbuluara me krem kosi. Kur bie këmbana e dymbëdhjetë hapet dera e shtëpisë për të pritur vitin e ri me gëzim.

Spanjë

Spanjollët presin mesnatën duke ngrënë buñuelos, pasta me sheqer. Sapo hyn viti i Ri, hahen 12 kokrra rrush, nga një për çdo muaj. Gjithashtu vendosja e një unaze në dollinë e parë me shampanjë për vitin e ri do të ishte me fat për atë që do ta vërë.

Tajlandë

Viti i ri tajlandez festohet nga 13 deri më 15 prill, në fillim të vitit të ri budist. Është një nga festat më fantastike të vitit dhe më të ndjekura nga turistët. Tradita do që të bëhen bamirësi në tempull duke larë me ujë imazhet e Budës e duke pastruar tërësisht. Pastaj hidhet ujë i bekuar për kalimtarët që sipas traditës sjell fat.