Transmetuar më 19-11-2017, 22:01

Ndërron jetë kompozitori i njohur shqiptar Aleksandër Lalo.

Lalo u nda nga jeta pas një ataku kardiak.

Kompozitori Lala u nda nga jeta në moshën 68-vjeçare.

Lalo njihet për kompozimet e tij në filmat e kinematografisë shqiptare.

Ai ka lindur më 27 prill të vitit 1949, në Tiranë dhe rrjedh nga një familje me origjinë nga Leskoviku.

Gjatë konkurimit me kompozimet e tija në festivale, kryesisht ka arritur vende të dyta megjithëse meloditë e tij janë të mrekullueshme.

Ai njihet për kompozimet në filmat:

Tingujt e harresës (1996) (TV)

Historiani dhe kameleoni (1989)

Treni niset më shtatë pa pesë (1988)

Dy herë mat (1986)

Fjalë pa fund (1986)

Asgjë nuk harrohet (1985)

Fushë e blertë fushë e kuqe (1984)

Era e ngrohtë e thellësive (1982) (TV)

Një vonesë e vogël (1982)

Shi në plazh (1982)

Shtëpia jonë e përbashkët (1981)

Thesari (1981)

Gëzhoja e vjetër (1980)

Nusja (1980)

Vajzat me kordele të kuqe (1978)

Tomka dhe shokët e tij (1977)

Dimri i fundit (1976)

Emblema e dikurshme (1976) (TV)

Duke kërkuar 5-orëshin (1974)

Odiseja e tifozëve (1972)

Të shoh në sy(1986)

Një gjeneral kapet rob (1980)./a.k/noa.al/