Transmetuar më 29-10-2017, 15:43

Ish-kreu i CIA-s James Woolsey ka propozuar një kontratë prej 10 milionë dollarëshe me dy biznesmenë turq për të ndihmuar në diskreditimin e klerikut Fethullah Gylen, gjatë kohës kur ai ishte këshilltar i fushatës zgjedhore të Donald Trump, pohuan tre vetë të njohur me propozimin, publikoi sot amerikania NYTimes.

Ata thanë se vetëm tetë ditë pasi u bashkua zyrtarisht me fushatën e Trump si këshilltar për çështjet e Sigurisë Kombëtare, Woolsey u takua më 20 shtator 2016 me biznesmenët turq, Ekim Alptekin dhe Sezgin Baran Korkmaz gjatë drekës në hotelin Peninsula në Nju Jork.

Autoritetet turke e akuzojnë Gjylenin për tentimin e vitit të kaluar për grusht shtetëror dhe kërkojnë ekstradim të tyre.

Woolsey dhe bashkëshortja e tij, Nancye Miller, kanë propozuar lobim dhe fushatë në opinionin publik kundër Fetullah Gylenit, i cili jeton në Pelsivani të SHBA.

Autoritetet turke e akuzojnë  Gylenin për përpjekjen e dështuar të grushti të shtetit vitin e kaluar dhe kërkojnë ekstradim e tij.

Në një memo të postës elektronike të parë nga Reuters, Woolsey dhe Miller hartoi një plan për të "tërhequr vëmendjen ndaj rolit të mundshëm të klerikut në përpjekjen e grushtit të shtetit" dhe  më pas për të inkurajuar një hetim zyrtar mbi aktivitetet e tij.

Alptekin, një aleat i Erdoganit, tashmë kishte rënë dakord me një nga kompanitë e tij për një kontratë prej 600,000 dollarë me firmën konsulente të Michael Flynn për të kërkuar Gylen. Flynn ishte gjithashtu një këshilltar i fushatës Trump dhe më vonë u bë këshilltari i tij i Sigurisë Kombëtare përpara se të pushohej nga puna në shkurt.

Marrëveshja me Flynn tani është duke u hetuar nga avokati special Robert Mueller si pjesë e hetimit të tij më të gjerë nëse fushata e Trump u përplas me rusët të cilët u përpoqën të ndërhynin në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 të SHBA. 

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd