Transmetuar më 27-10-2017, 20:12

Gratë e dobëta kanë më shumë gjasa të përjetojnë një menopauzë të hershme, thonë rezultatet e studimeve të fundit.

Ato që janë nën peshë, kanë një rrezik 30 për qind më të lartë të mundjes së goditjes së menopauzës para se të jenë 45 vjeç.

Studimi i 80.000 grave gjithashtu, zbuloi se rreziku trefishohej nëse ato ishin nënpeshë dhe humbën një kg e gjysmë në tre raste të veçanta.

Një teori është se gratë e dobëta kanë nivele më të ulta të estrogjenit të hormoneve seksuale, që prodhohet nga indet e yndyrës.

Kështu që, mirë është të tregoni më shumë kujdes. /k.k/noa.al/