Transmetuar më 02-10-2017, 19:00

Ky është momenti kur një urë 80-vjeçare u hodh në erë me eksploziv në orët e parë të mëngjesit të së dielës.

Ky veprim ngjalli kureshtjen e mijëra banorëve, të cilët të keqardhur panë me sy rrëzimin e saj.

Bëhet fjalë për urën e Kosciuszkos, në Njy Jork, 1.8 km e gjatë e cila u shemb për t’i hapur rrugë ndërtimit të një ure të re, që pritet të përfundojë brenda brenda vitit 2020.

Shembja është rezlizur nga ekspertët, të cilët me eksploziv rrëzuan urën që lidhte Brooklyn me Queens.

Guvernatori Cuomo kishte numëruar sekondat, dhe më pas kishte shtypur butonin që aktivizonte eksplozivët për të shembur urën e vjetër. /k.k/noa.al/