Transmetuar më 14-07-2017, 09:25

Mijëra shqiptarë në vitin 1990 u dyndën drejt ambasadave për të shënuar atë që në histori njihet si eksod masiv. Të lodhur nga diktatura, dhe për një ketë më të mirë, ata u larguan në vendet e perëndimit.

Ngjarjet e atij muaji jo vetëm shokuan establishmentin, por shënuan fillimin e asaj që u bë një eksod i vazhdueshëm që atëherë, teksa shumë shqiptarë vazhdojnë të jenë në kërkim të një jete më të mirë.

Më poshtë keni disa foto të atyre viteve. Fotot janë shkrepur nga Lothar Parzeller, një diplomat gjerman që pubobte në ambasadën e vendit të tij. /k.k/noa.al/