Transmetuar më 20-07-2016, 19:28

Patëllxhani i zi ka vlera të larta për t’u konsumuar për shkak se ul nivelin e lartë të kolesterolit dhe ka ndikim pozitiv në uljen e tensionit.

Studimet tregojnë gjithashtu se  disa substanca nga patëllxhani i zi, shkatërrojnë qelizat tumorale dhe ndikojnë pozitivisht kundër baktereve.

Nga patëllxhani mund të përgatiten gjellë dhe sallatë shumë e shijshme.

Sipas studimit konsumimi i patëllxhanit të zi duhet të jetë pjesë e ushqimit tuaj të përditshëm.