Transmetuar më 26-08-2012, 11:58

Shkup, 26 gusht 2012, NOA – Në Maqedoni sot janë organizuar aktivitete me rastin e shënimit të këtij përvjetori të lindjes së shqiptares së mirënjohur Gonxhe Bojaxhiu.

Sot është 102 vjetori i lindjes së humanistes dhe nobelistes shqiptare Nënë Tereza. Në Maqedoni sot janë organizuar aktivitete me rastin e shënimit të këtij përvjetori të lindjes së shqiptares së mirënjohur Gonxhe Bojaxhiu.

Në amfiteatrin e shtëpisë përkujtimore “Nëna Terezë” në mbrëmje do të shfaqet premiera e filmit “Duke jetuar me Nënë Terezën” nga regjisori japonez dhe presidenti i Akademisë Japoneze të Filmit, Shigeki Çiba. Filmi ishte xhiruar në  vitin 2010 dhe ishte shfaqur nëpër qendrat botërore me rastin e 100 vjetorit të humanistes shqiptare, ndërsa sonte për herë të parë shfaqet si premierë në Shkup.

Në Shtëpinë e Armatës sot do të ndahet çmimi shtetëror “Nënë Tereza”, mirëpo kësaj radhe ky çmim që jepet nga Ministria e Kulturës e Maqedonisë, nuk i është ndarë asnjë personaliteti apo shoqate shqiptare.

Humanistja dhe nobelistja shqiptare është lindur më 26 gusht 1910 në Shkup në familjen e mirënjohur Bojaxhiu.

noa.al