Transmetuar më 01-03-2024, 17:10

Këto janë pamjet nga magazina ku ndodhi shpërthimi pasditen e sotme, me bilancin një i vdekur dhe 6 të plagosur.

Ende nuk dihet shkaku i këtij shpërthimi, ndërsa dyshohet se gjatë punës në fabrikë, një vinç ka prekur linjën e tensionit të lartë dhe për rrjedhojë ka pasur një shpërthim.

Linja që kalonte mbi magazinë është mbi 5 mijë volt.

Forcat e policisë, ambulanca dhe zjarrfikëset ndodhen në vendngjarje.

Shpërthimi ka ndodhur për shkak se mjeti ka prekur kabllon e tensionit nëntokësor pasi kanë qenë duke punuar për ndërtimin e një kapanoni.

Shpërthimi ka qenë shume i fuqishëm dhe është ndjerë pothuajse në të gjithë qytetin.

Viktima është identifikuar, ai është Landi Verçani, manovratori i vinçit, informon noa.al.

Sakaq janë edhe tetë persona të plagosur e mes tyre deputeti socialist Bujar Çela.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd