Transmetuar më 26-06-2022, 19:43

Ukrainë- Rreth 34,850 trupa ruse janë vrarë në Ukrainë që kur Vladimir Putin pushtoi vendin në fund të shkurtit, sipas autoriteteve ushtarake ukrainase.

Rusët kanë humbur gjithashtu 1,532 tanke, 3,659 automjete të blinduara luftarake dhe 764 sisteme artilerie, tha të dielën Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Humbjet e tjera ruse në Ukrainë përfshijnë 243 sisteme raketash të shumta lëshuese, 99 sisteme luftarake kundërajrore, 217 avionë luftarakë, 184 helikopterë, 14 anije luftarake dhe 630 mjete ajrore pa pilot, raportoi ukrinform.net.

E diela është dita e 123 e pushtimit rus të Ukrainës. (noa.al/M.D)