Transmetuar më 08-02-2022, 16:53

Publikohet lista e kandidaturave për çmimet “Oscar” (Academy Award) për prodhimet më të mira kinematografike të vitit 2021. Filmi “Power of the Dog” ka grumbulluar më shumë nominime (12 në total). Filmi shqiptar “Zgjoi”, i regjisores dhe skenaristes Blerta Basholli, nuk ia doli të futej mes 5 filmave që do të kërkojnë çmimin “Filmi më i mirë i huaj”.

LISTA E FILMAVE TË NOMINUAR:

Skenari më i mirë:

Licorice Pizza – Paul Thomas Anderson

Belfast – Sir Kenneth Branagh

King Richard – Zach Baylin

Don’t Look Up – Adam McKay (story by McKay and David Sirota)

The worst Person in the world – Joachim Trier and Eskil Vogt

Filmi më i mirë i huaj:

Drive My Car (Japan)

The worst Person in the world (Norway)

Flee (Denmark)

The Hand of God (Italy)

Lunana: A Yak in the Classroom (Bhutan)

Aktorja më e mirë dytësore:

Ariana DeBose – West Side Story

Kirsten Dunst – The Power of the Dog

Aunjanue Ellis – King Richard

Dame Judi Dench – Belfast

Jessie Buckley – The Lost Daughter

Aktori më i mirë dytësor

Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog

Ciarán Hinds – Belfast

Troy Kotsur – Coda

Jesse Plemons – The Power of the Dog

JK Simmons – Being the Ricardos

Regjizori më i mirë:

Jane Campion – The Power of the Dog

Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza

Steven Spielberg – West Side Story

Sir Kenneth Branagh – Belfast

Ryusuke Hamaguchi – Drive My Car