Transmetuar më 22-02-2024, 08:35

Presidenti i SHBA Joe Biden e quajti presidentin rus Vladimir Putin një "bir k*rve të çmendur", duke përdorur shprehjen "a crazy SOB" (bir k*rve). Biden po fliste në San Francisko, Kaliforni, në një mbledhje fondesh për fushatën, kur përdori shprehjen për t’iu referuar Putinit.

“Ky është kërcënimi i fundit ekzistencial. Në kemi një crazy SOB, si ai Putin dhe të tjerët, dhe e gjejmë veten gjithmonë të shqetësuar për konfliktin bërthamor, por kërcënimi ekzistencial për njerëzimin është klima”.

Nuk është hera e parë

Biden e kishte përdorur këtë përkufizim vulgar në të kaluarën. Në janar të dy viteve më parë ai u kap në mikrofonë duke përdorur ato tre fjalë për të kritikuar një gazetar të Fox Neës që ndjek ngjarjet në Shtëpinë e Bardhë. Në përgjithësi, presidenti Biden ka një tendencë për të dalë jashtë skenarit gjatë mbledhjeve të fondeve zgjedhore dhe në muajt e fundit ka kritikuar qeverinë kineze, Partinë Republikane dhe aleatin e SHBA-së, Izraelin për bombardimet e saj në Rripin e Gazës.

Kritika të ashpra edhe ndaj Trump

Këtë herë Biden fajësoi Putinin për vdekjen e Alexei Navalny. Kreu i Shtëpisë së Bardhë ka vënë në shënjestër edhe paraardhësin e tij, Donald Trump, i cili nuk e akuzoi kreun e Kremlinit për vdekjen e Navalny-t, ndërsa u ankua për trajtimin që iu bë nga prokurorët, gjyqtarët dhe demokratët. Sipas versionit të ish-presidentit Trump, këto janë ‘komplote’ kundër tij.

Biden u ankua se si është e mundur të thuhen gjëra të tilla këto ditë, por hodhi edhe akuza ndaj opozitës.

“Republikanët dikur kishin një qendër morale që ishte amerikane, por që duket se kishte humbur”.

Komenti erdhi pas akuzave të tjera që presidenti kishte bërë ndaj Trump, i cili kishte refuzuar të dënonte Putinin. Ndërkohë, Shtëpia e Bardhë është gati të rifillojë një sërë sanksionesh të reja kundër Rusisë, të cilat do të nisin nga e premtja, në prag të dyvjetorit të pushtimit të Ukrainës nga forcat ushtarake ruse./La Repubblica

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd